«Գործող իշխանությունը ժողովրդավարությանը հասցվող հարվածների իմաստով անցել է բոլոր թույլատրելի սահմանները». Հակոբյան
NEWS.am-ի հարցազրույցը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Վերածնվող Հայաստան կուսակցության ղեկավար Վահե Հակոբյանի հետ:
Նույն եվրոպական կառույցները բավական բարձր գնահատակններ էին տալիս Հայաստանում ժողովրդավարությանը: Օբյեկտի՞վ են արդյոք այս գնահատականները և ինչո՞վ են պայմանավորված:
Բնականաբար, օբյեկտիվ չեն: Քաղաքական հետապնդում ընդդիմության նկատմամբ, քաղաքական գործիչների, ՏԻՄ ղեկավարների ձերբակալություններ, շինծու գործեր, շարունակվող ճնշում դատական իշխանության վրա, բոլոր կարևոր պաշտոններում թիմակիցների նշանակում՝ չթաքցվող մոտիվացիայով, խոսքի ազատության սահմանափակումներ և այլն: Այս ամենը հնարավո՞ր է ժողովրդավարություն անվանել:
Գործող իշխանությունը ժողովրդավարությանը հասցվող հարվածների իմաստով  անցել է բոլոր թույլատրելի սահմանները: Այսօր Հայաստանում ունենք և՛ քաղբանտարկյալներ, և՛ բազմաթիվ քաղհալածյալներ:
Բավականին լուրջ խնդիրներ ունենք ՏԻՄ ընտրություններից հետո.  ՏԻՄ ընտրութուններում հաղթած ընդդիմության  գրեթե բոլոր թեկնածուների նկատմամբ տարաբնույթ գործիքակազմով ուղղակի կամ անուղղակի քաղաքական հալածանքներ են իրականացվում:
Չեն դադարում ճնշումները դատական իշխանության նկատմամբ: Վերջին վառ դրսևորումներից էր դատավոր Բախշիյանի կալանավորումը:
Եվրոպական կառույցների լռությունն ու կուրությունն այս հարցերում որևէ կերպ ընդունելի չէ: Աշխարհաքաղաքական շահերն, անշուշտ, կարևոր են, հասկանալի է, որ դրանք չեն կարող անտեսվել: Բայց մեծ խնդիր է առաջանում, երբ դրանք սկսում են հակադրության մեջ մտնել դավանած ու հռչակված արժեքների հետ, և իսկական աղետ է, երբ շահերը հաղթում են:
Ակնհայտ է, որ Հայաստան-Արևմուտք, Հայաստան-եվրոպական կառույցներ հարաբերություններում գործ ունենք քաղաքական առևտրի հետ, որտեղ Հայաստանի իշխանության վճարած գինը կամ ստանձնած պարտավորությունների ողջ ցանկն անհասկանալի է: Փաստ է, սակայն, որ այդ «գործարքը» տեղի է ունենում հանրության մեջքի հետևը: