Մենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԲաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ» Ընտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ» Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ» «Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ» Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ» «Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ» Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ» ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ» Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ» Տիգրան Բարսեղյանը հեռացավ Հայաստանի հավաքականից Շվեդիան իր նոր տարեկան հետախուզական զեկույցում Ռուսաստանին անվանել է «գլխավոր ռազմական սպառնալիք»ՌԴ–ն մեղադրել է Telegram-ին «արտասահմանյան հետախուզական գործակալություններին» նամակագրությունը բացահայտելու մեջՀայաստանը դառնում է Կովկասի առաջին թեկնածուն` «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան 2028» կոչման համարԸնտրական շրջանի բացումից երկու օր անց․ Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներինՌԴ-ն հույս ունի, որ Իրանի շուրջ բանակցությունները չեն ավարտվի ռազմական արկածախնդրությամբ. Զախարովա
Հայաստան գիտնականների ներգաղթ է պետք կազմակերպել
Դեռևս 2021թ. ՀՀ կառավարությունը գործնական քայլերի անցավ՝ ավելացնելու գիտության ֆինանսավորումը։ Ռազմավարության կազմումը և առաջին փուլի գործարկումը իրականացվեց ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի կողմից։ ՀՀ Կառավարությունը գիտության ֆինանսավորումը ավելացրել է 85 տոկոսով՝ գիտության ոլորտն ավելի մրցակցային և գրավիչ դարձնելու, երիտասարդ կադրեր ներգրավելու ու ոլորտում առաջընթաց ապահովելու համար։ Միաժամանակ բարձրացվել են գիտական թեմատիկ հետազոտություններին հատկացվող գումարները՝ 2,5 անգամ։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում Կենսաբանական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի գիտաշխատող, վիրուսաբան Հովակիմ Զաքարյանը, սակայն, նշեց, թե այս ներդրումը բավարար չէ։
Նրա խոսքով՝ ֆինանսավորումը բավարար չէ և պետք է այն ավելացնել. «Խնդիրը այն է, որ գիտությանը տրամադրվող գումարը, ի սկզբանե, շատ քիչ է, և եթե շատ քիչ գումարը երկու անգամ ավելացնում ես, դա բավարար չէ հասնելու համար այն մինիմալ շեմին, որը պետք է ոլորտի նորմալ գործունեությունը ապահովելու համար»։
Ըստ Զաքարյանի՝ ներդրումները պետք է արդյունավետ ծրագրերի համար իրականացնել. «Կարող եք ամբողջ գումարը տալ որոշակի հետազոտություններին, որոնք, ի սկզբանե, ո՛չ արդիական են, ո՛չ առաջադեմ, և ո՛չ էլ երբևէ որևէ լուրջ արդյունքներ կարող եք այնտեղ գրանցել, և դրանով ամբողջ գումարները կփոշիանան, բայց կարող ես այնպիսի ֆինանասավորման մեխանիզմներ մտածել, որոնց արդյունքում գնան այն խմբերին, այն լաբորատորիաներին, որոնք մրցունակ գիտությամբ են զբաղվում և հետևաբար, իրենց ֆինանսավորելով, կունենանք էլ ավելի մրցունակ գիտական արդյունք»։
Վիրուսաբանը նաև նշեց. «Երբ ֆինանսավորումը կհասցվի առնվազն 50 մլրդ դրամի, այդ պարագայում միանշանակ ֆինանսական ռեսուրսները բավարար կլինեն գայթակղիչ առաջարկ անելու դրսի գիտնականներին։ Բայց պետք է ներսում այնպիսի միջավայր ստեղծել, այդ թվում՝ օրենսդրական, որ գիտությամբ զբաղվելը Հայաստանում շատ ավելի բարենպաստ լինի, քան պայմանականորեն Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում կամ օրինակ Կորեայում»։
Հովակիմ Զաքարյանը կարծում է, որ Հայաստանում գիտնականների ներգաղթ կազմակերպելուց բացի այլընտրանքներից մեկը Հայաստանում մրցունակ գիտնականներ պատրաստելն է, «սական դա երկարատև գործընթաց է, իսկ այս պահին այդքան ժամանակ չկա»։