Շուշիի պաշտպանական մարտերին հայ զինվորները, կամավորականները կռվել են հերոսաբար, մինչև վերջին փամփուշտը. Նաիրի Սարգսյան
Նաիրի Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զինվորականներ, բավական անսովոր ու դժվար է Մայիսի 9-ը շնորհավորել՝ անցյալում թողնելով Շուշիի ազատագրման հաղթանակի տոնը, սակայն հաշվի նստելով ցավալի իրականության հետ՝ նախ և առաջ խոնարհումս հանուն սուրբ հողի մարտիրոսված մեր տղաներին և նրանց ընտանիքներին: Շուշիի պաշտպանական մարտերին հայ զինվորները, կամավորականները կռվել են հերոսաբար, մինչև վերջին փամփուշտը: Այս ամենին զուգահեռ՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը ծանր մարտերում կարողացել է կազմակերպված գործել ու պաշտպանել Արցախի մնացյալ հատվածները՝ ապացուցելով, որ հայի ոգին անկոտրում է:
Նույն կերպ անկոտրում պայքարել են նաև մեր պապերը հանուն գաղափարի՝ ընդդեմ ֆաշիզմի, ապագա սերունդների ազատության և խաղաղության համար:
Վերլուծելով պատմական տարբեր ժամանակները, լավ ճանաչելով հայի տեսակը, տեսնելով նոր սրենդի հայրենատենչ ոգին՝ վստահ ասում եմ՝ պատմական արդարությունը վերականգնելու ու մեր հաղթանակը վերստին սրբագրելու ենք, քանզի ինչպես ասել է գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը. «Հաղթանակելը հայի գենի մեջ է, և մենք այդ ժողովրդի զավակներն ենք»: