Նվեր-տուփերը շարունակում են իրենց ճանապարհորդությունը դեպի սեր-Արցախ
«Ի պատիվ և աջակցություն Արցախի ուժեղ ու  հերոսական ընտանիքների, որոնց օրինակը ոգեշնչող է»:
Սա է «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի կողմից նախաձեռնած «Սեր Արցախ» բարեգործական ծրագրի կարգախոսը. սեր բերել բոլոր այն ընտանիքներ, որոնք հայտնվել են նման դժվարին պայմաններում :
Ծննդատները երեքն են` Մարտակերտում, Մարտունիում և Ստեփանակերտում: Ծրագրի մեկներկից ի վեր արդեն 161 երեխա, որոնցից 10-ը Մարտակերտում, 6-ը` Մարտունիում, ստացել է իր նվեր-տուփը: Նորածինների մեջ եղել են նաև 2 երկվորյակներ` գեղեցկուհի զույգ քույրերը և իրենց պապերի ուժը ժառանգած զույգ եղբայրները:
Տարածված անուններից է Վիկտորիան. ծնողները հույս ունեն, որ երեխայի անվան ընտրությունը բախտորոշիչ կլինի ինչպես բալիկի, այնպես էլ Արցախի ճակատագրում:
«Ամենաշատն ինձ ուրախացրեց մեկ օրում 18 տուփի նվիրման մասին լուրը: Այն պահին, երբ մայրերից տեղեկացա, թե որքան օգտակար են մեր նվեր-տուփերն իրենց բալիկներին մեծացնելու համար, հասկացա սփյուռքի համար այս ծրագրը շարունակական պահելու կարևորությունը»- նշեց «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի նախագահ Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթը և հավելեց,- «Չնայած Բաքվից փախստականի իմ մանկությանը, ծնողներս ինձ սովորեցրել են միշտ ձգտել ավելիին կյանքում: Իմ այս նախագծով ես ընտրում եմ նույնը անել Արցախում։ Հայրենիքումս ապրող երեխաները մշտապես իմ ուշադրության կենտրոնում են: Ես երբեք չեմ դադարի աշխատել նրանց համար ավելի լավ ապագա ստեղծելու ուղղությամբ»:
Յուրաքանչյուր ծննդկանի նկատմամբ ցուցաբերվում է անհատական մոտեցում: Համագործակցելով Արցախի Առողջապահության նախարարության հետ` հիմնադրամը տեղեկանում է` երբ են մայրերը դուրս գրվելու հիվանդանոցներից: Հիմնադրամի համար կարևոր է, որ ծնված ոչ մի փոքրիկ ծննդատնից դուրս չգա առանց նվեր-տուփը ստանալու:
«Մայրիկները նվերը միշտ ընդունում են շնորհակալությամբ: Շատերը նույնիսկ սպասում են մեր նվեր-տուփերին: Եղել է դեպք, երբ մեզ հետ կապ է հաստատել հղի կին և տեղեկացրել, որ մի քանի ամիս հետո ծնվելու է իր երեխան: Մեզ խնդրել է չմոռանալ իր բալիկի մասին և անպայման այցելել իրեն»,- ժպիտով հիշում է «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի Արցախի ներկայացուցիչ Արմինե Վարդանյանը: