«Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը կմնա կալանքի տակ։ Կիրակի օրը` ս.թ. հուլիսի 10-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը (նախագահությամբ դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյաի) հրապարակեց իր որոշումը, որով մասնակի բավարարեց վարույթն իրականացնող մարմնի ներկայացրած կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը։
«Եսինչպե՞սկարողեմվարույթինխոչընդոտել, եթեվարույթնավարտելեք: Ի՞նչկարողեմեսանել: Եթեդուքվարույթնավարտելեք, ուրեմնդատախազիկողմիցառաջարկվածգորոծողություններըփաստացիարավտելեք, արդենչկաորևէտրամաբանականգործողություն, որինեսկարողեմխոչընդոտել: Իմիջայլոց, ոչէլցանկությունունեմ: Այսգործինյութերըբավարարեն, որովհետևայսգործինյութերըցանկացածխելամիտդատարանումիվերջոկբերենիմարդարացման, այսքայլերըհերթովկբերեննրան, որհանցակազմըբացակայումէ»,-կալանքի երկարացման դռնբաց նիստում իր ավարտական ելույթի ժամանակ ասել է ԱվետիքՉալաբյանը
Նշենք, որ ավելի վաղ Ավետիք Չալաբյանի կալանքը երկարաձգելու համար հապճեպ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան այն բանից հետո, երբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը չէր հաստատել գործի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը վերադարձրել էր նախաքննության մարմին` նախաքննությունը շարունակելու ցուցումով։
«Ի՞նչէնշանակումփախուստմիմարդուհամար, որըհինգընկերություններիտնօրեններիխորհրդիանդամէ, երկուբարեգործականհիմնադրամներիհոգաբարձուներիխորհրդիանդամէ, մեծընտանիքիհայրէ, չորսերեխաներիհիմնականկերակրող, երկուտարեցծնողներիխնամակալ: Գրելեքայսամենըընդհամենըգրելուհամա՞ր: Ո՞նցեսկարողեմփախուստիդիմել: Ինքսինձանիցեսկարո՞ղեմփախուստիդիմել: Միմարդ, որՀայաստանէվերադարձելպատերազմիօրերիներեքտղաերեխաներով: Մերերկրիբնակչությանզգալիմասըիրերեխաներիփախցնումէ: ԵրեքտղաերեխաներովՀայաստանեմվերադարձել, որփախնե՞մՀայաստանից»,-ասել է ԱվետիքՉալաբյանը, հավելելով, որ այս միջնորդությունը ցանկացած երկրում իրավական պրակտիկայում ուղղակի զավեշտ կլիներ:
Հիշեցնենք, որ «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանին անհիմն, առանց որևէ արժանահավատ ապացույցի և քրեադատավարական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը, որը վերաորակման է ենթարկվել ու մեղմացել հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած նոր քեական օրենսգրքով:
«ԱվետիքՉալաբյանըգործողիշխանություններիքաղաքականպատանդնէ, իսկդատարաններըդրանցկատարածուները: Քննիչնիրբերանովերեկհաստատեց, որԱվետիքՉալաբյանըպետքէմնակալանքիտակմիայննրահամար, որինքնուդատախազըհանգիստ , առանցվռազելուգործնուղարկենդատարանևընդունեց, որորևէայլքննչականգործողությունչունենանելու, ասելէթե` ԱվետիքՉալաբյանըշարունակելուէգտնվելկալանքիտակգործըդատարանուղարկելուհիմքով»,-ավելի վաղ հայտարարել էին Չալաբյանի պաշտպաններ ՎարազդատՀարությունյանը և Արթուր Հարությունյանը:
Ավետիք Չալաբյանի ազատության համար ամիսներ շարունակ պայքարում են լայն հասարակության տարբեր խմբեր` ակցիաներով, ստորագարահավաքներով և օրենքով սահմանված բոլոր միջոցներով կոչ անելով ազատել Ավետիք Չալաբյանին: