«Ավետիք Չալաբյանի կալանավորումը պետք է տագնապի ազդանշան լինի մեր հասարակության համար». Երևանում տեղի ունեցավ Չալաբյանի պաշտպանական խմբի մամլո ասուլիսը
«Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի գործով մեկնարկում է դատաքննությունը: Այս մասին այսօր Երևանում հրավիրված մամլո ասուլիսին հայտարարեց Չալաբյանի պաշտպանական խումբը` ներկայացնելով գործով նախաքննության ընթացքում արձանագրված ապօրինությունները: Ավետիք Չալաբյանը շինծու քրեական գործով արդեն երկուսուկես ամիս է ինչ ապօրինաբար զրկված է ազատությունից, և պաշտպանական խումբը պատրաստվում է միջնորդել դռնբաց դատական նիստերի իրականացման, որոնց միջոցով հնարավորություն կունենան ներկայացնելու գործի աբսուրդայնությանը: Պաշտպանական խումբը պատրաստվում է ընդհուպ մինչև մեղադրանք ներկայացված հոդվածի սահմանադրականությունը վիճարկարկել:
«Նախ, չնայածայնհանգամանքին, որ 2022թհուլիսի 1-ինէնորքրեականօրենսգրքըուժիմեջմտնել, հենցնույնօրընախաքննականմարմիններկայացրեցինքհամապատասխանմիջնորդություն՝հնարավորարարքընորքրեականօրենսգրքիհամապատասխանհոդվածովորակելուհամար, սակայննշվածմիջնորդությունըթողնվելէփաստացիառանցքննության, քանիորդրավերաբերյալորևէպատասխանմինչայժմչիստացվել: ԱպադատարանըիրորոշմանմեջներառելէակնհայտկեղծտեղեկություններևնշվածկեղծտեղեկություններիհիմանվրաերկարացրելէԱվետիքՉալաբյանիկալանքիժամկետըՀետաքրքրականէ, որքննիչըչիիրականացրելգործինյութերիծանոթացմանվարույթայինգործողություն։ԱյնքանմեծէգայթակղությունըեղելմեկվարկյանանգամՉալաբյանինազատությանմեջչտեսնելու, որգնացելենօրենքիկոպիտ, եթեկուզեք՝հանցավորխախտմանճանապարհով»,-նախաքննության ընթացքում թույլ տրված բազմաթիվ օրինախախտումների մասին խոսել է Չալաբյանի պաշտպան ՎարազդատՀարությունյանը:
«Արդեն 2.5 ամիսէ, ինչեսգտնվումեմմերերկրումիշխողապազգայինվարչակարգիպատանդիկարգավիճակում։Եթեայսամենիսկզբումդեռկասկածներկարողէինլինելկատարվողիէությանմասին, ապահիմափաստերըակնհայտենդարձնումիմևարդեննաևընտանիքիսհետտեղիունեցողկազմակերպվածհաշվեհարդարը։Սակայնիմդեպքը, ընդամենըմիօղակնէբռնաճնշումներիայներկարշղթայի, որըվերջինչորստարիներիընթացքում, բայցմանավանդվարչակարգիկողմիցանփառունակտանուլտվածպատերազմիցհետո, տեղիենունենումհայրենասերևարժանապատիվքաղաքացիներինկատմամբ՝շարքայինզինվորիցսկսածմինչևերկրինախկիննախագահ։Այսամենըտեղիէունենումարևմտյանբազմաթիվկառույցներիլուռհայացքիներքո, որոնքկարծեսմոռացելենժողովրդավարությանևօրենքիգերակայությանհաստատմանվերաբերյալիրենցֆունդամենտալհանձնառությունները, ևելնելովմիայնիրենցհայտնիաշխարհաքաղաքականնկատառումներից, թողտվությամբեննայումմերերկրումծավալվողապօրինություններիխրախճանքիվրա»,-Արմավիր քրեակատարողական հիմնարկից ուղերձ էր հղել ԱվետիքՉալաբյանը, որը ընթերցել է Չալաբյանի կինը` ԱնահիտԱդամյանը
«ԱվետիքՉալաբյանիկալանավորումըպետքէտագնապիազդանշանլինիմերհասարակության՝դեռևսխորընիրհիմեջգտնվողայնհատվածիհամար, որըմինչայժմչինկատելայսանարդարությունըկամպատշաճուշադրությանչիարժանացրելայն։Հանրայինմեծհարգանքունեցողգործչինառանցորևէհիմքիազատազրկելը, նրաազատազրկումնամենգնովերկարացնելը, նրաընտանիքիանդամինհալածելըոչայլինչէ, քանմեկանձիբռնապետությանհաստատմաննշան։Կոնկրետայսգործիառնչությամբիցույցէդրվելիշխանությանթևերիուզուրպացիայիհանգամանքը. հրահանգնԱզգայինԺողովին՝վերաքրեականացնելԱվետիքինմեղսագրվողարարքըևհրահանգներըդատարաններին՝Ավետիքիհանդեպկիրառելկալանք՝դրահիմքիբացակայությանդեպքում։Այսանարդարությանհանդուրժումըհարվածելուէբոլոր-բոլորիս»,- ասել է Չալաբյանի գաղափարակից, «Համախմբում» շարժման անդամ, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ,  ՄենուաՍողոմոնյանը
Հիշեցնենք, որ Չալաբյանի գործով դատաքննությունը սկսում է ս.թ. հուլիսի 26-ին և պաշտպանական խումբը հրավիրում է ԶԼՄ-ների ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունը` դռնբաց նիստերին մասնակցության միջոցով հասարակությանը ներկայացնելու գործի բազմաթիվ ապօրինություններն ու աբսուրդայնությունը: