Նոր Հայաստանի Կեսարը. «ավե» Կեսար Փաշինօղլուին
«Artsakh The Inadequate Response» սփյուռքահայ կայքի խմբագիր Նուբար Սերաբյանի նամակը՝ Ավետիք Չալաբյանին.
Հարգելի պարոն Չալաբյան,
Ձեր նպատակները շատ վեհ էին, երբ 2014-ին տեղափոխվեցիք Հայաստան և շատ լուրջ ջանքեր գործադրեցիք Հայաստանի ամենախոցելի ինստիտուտի՝ Հայաստանի զինված ուժերի հզորացման համար։
Հավանաբար, 2018-ին հավատում էիք, որ թուրքի հոգով ծնված հայը՝ «Թավշյա հեղափոխության» առաջնորդ, դեմագոգ, իջևանցի սուտ մարգարե Նիկոլ Փաշինօղլուն, ով կարողացավ հայ բնակչության մի զգալի մասին համոզել, որ ինքը կարող է ազգին տանել դեպի «ավետյաց երկիր», կկարողանա իր քաղաքական օրակարգը դարձնել  իրականություն։
Արցախյան երկրորդ պատերազմի «ինժեներական պարտությունից» հետո, դիմակը, որը Փաշինօղլուն կրում էր իր իսկական սոցիոպաթական էությունը թաքցնելու համար, ընկավ, և ակնհայտ դարձավ, որ նա ավելի շատ նվիրված է եղբորը՝ Ալիևին գոհացնելուն, այլ ոչ թե «կարմիր գիծ» քաշելու և պնդելու, որ Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանությունը չի վաճառվում։
Փաշինօղլուն օգտագործել է «Ժողովրդավարություն» կոչվող գնացքը՝ իշխանության հանդեպ իր մոլուցքը բավարարելու համար։ Նա գնացքից իջավ՝ ավտորիտար ռեժիմ ստեղծելու համար, որը պատրաստ էր ողջունել ամենաբարձր գնորդի դրոշը իր ծառայությունների համար:
2021 թվականի դեկտեմբերից ի վեր Հայաստանն աննախադեպ անկում է ապրել հիմնարար «ժողովրդավարական» սկզբունքների պահպանման հարցում։ Լրագրողներ, ակադեմիկոսներ և ընդդիմադիր ակտիվիստներ բանտարկվեցին։ Նրա մտերիմ ընկերներից շատերը հայտնվել են կոռուպցիոն սկանդալների մեջ, որոնք լրջորեն խարխլել են այսպես կոչված «հեղափոխականի»՝ Փաշինօղլուի ամբողջականությունը, ով իր «Թավշյա հեղափոխությունը» կառուցեց՝ Հայաստանի քաղաքական դաշտից կոռուպցիան վերացնելու ձգտումով:
Թուրքիայի հետ «խաղաղության» օրակարգի հետապնդումը ենթադրաբար կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի «տնտեսական բարգավաճման» համար։
Դուք, ինչպես նաև Մուրադ Փափազյանը խստորեն դեմ էիք Փաշինօղլուի կողմից «ժողովրդավարության» անվան տակ կատարած բոլոր չարաշահումներին և հաստատ չէիք կիսում «տնտեսական բարգավաճման» նույն երազանքը, որը կապված էր Փաշինօղլուի կողմից դիվանագիտական ​​կապերի վերականգնման հետ՝ Թուրքիայի հետ սահմանների բացման և առևտրի համար։
Դուք ձերբակալվել և բանտարկվել եք շինծու մեղադրանքներով: Փափազյանը վճարեց Փաշինօղլուի խամրած քաղաքականությանն իր անհնազանդության գինը, և, ցավոք, Փափազյանի ողբերգությունը Փաշինօղլուի կողմից կազմակերպված երկարատև պայքարի սկիզբն է միայն սփյուռքահայության շարքերում պառակտումներ ստեղծելու համար: Ահա «նոր Հայաստանի Կեսարը», որն անընդհատ գոռում և գոռում է. «Ես եմ պետությունն ու օրենքը»: