«Մեզնից յուրաքանչյուրն այսօր ճակատագրական ընտրության առաջ է կանգնած». Ավետիք Չալաբյանի ուղերձը կալանավայրից
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, քաղբանտարկյալ Ավետիք Չալաբյանն այսօր ուղերձ է հղել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից, որում, անդրադառնալով ՀՀ անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձին կոչ է արել անել ՀՀ քաղաքացիներին Հանրապետության հրապարակ գնալ ժամը 17:00-ին և մասնակցել հավաքին: Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Սիրելիհայրենակիցներ
ԱյսօրլրանումէՀայաստանիՀանրապետությանԱնկախությանհռչակագրիընդունման 32-րդտարեդարձը։Այսհռչակագիրնընդունվելէ, երբդեռկանգունէրԽորհրդայինՄիությունը, սակայննրակազմաքանդմանարագացողընթացքըմեզ` հայերիս, վստահությունէրներշնչում, որմենքվերջապեսկվերականգնենքմերանկախպետականությունը, կկարողանանքազատագրելևմիավորելնրանԱրցախը, ևկկառուցենքիրապեսազգայիներկիր, գրավիչբոլորհայերիհամար։Մենքայդպահինլավագույնիղձերըևնպատակներըդրեցինքայսհողակտորիմեջ  ևդուրսեկանքնավարկության՝փոթորկահույզօվկիանոսիալիքներինընդառաջ։
32 տարիանցմերհասածհանգրվանըհակասականէ։Միկողմից, առերևույթմենքունենքանկախպետականություն, մյուսկողմից՝նրա  իրականինքնիշխանությունըսահմանափակէևշարունակումէնվազել։Միկողմից, հերոսականճիգովմենքկարողացանքազատագրելԱրցախը, մյուսկողմից, չկարողանացանքազատագրածըպահելևօրօրիշարունակումենքկորցնելայն, ինչազատագրելևշենացրելէինքմիողջսերնդիմաքառմանարդյունքում։Միկողմիցմերերկիրըարտաքուստզարգանումէ, մյուսկողմից, նրաբնակչությունըշարունակումէանկասելիորեննվազել, ևայնոչմիայնդարձելէհայությանհավաքականազգայինհանգրվանը, այլևմերաչքերիառաջշարունակումէկորցնելիրազգայինդիմագիծը։
Մենքիրականումգտնվումենքայսօրմերպատմությանճակատագրականերկընտրանքիառջև։Մենքայսօրկամպետքէնորշունչուիմաստհաղորդենքմերանկախպետականությանտեսլականի, կամպետքէհամակերպվենքայնմռայլգիտակցությանհետ, որամենանցածտարինշարունակելուէնվազեցնելմերինքնիշխանությունը, մինչևմենքվերադառնանքայնստորադրյալկարգավիճակին, որումապրելէինքդարերով։Մենքկամպետքէարժեվորենքպատմականհայրենիքիայսվերջինհատվածումազգայինպետությանբարձրագույնառաքելությունը, ևպատրաստլինենքանձնականզոհողությունների՝այննյութականացնելուհամար, ևկամէլհամակերպվենք, որմերազգայինառաքելությունըսպառվածէ, ևհեռանանքօտարափեր՝անձնականանվտանգությանևբարեկեցությանփշրանքներձեռքբերելուհույսով։
Մեզնիցյուրաքանչյուրնայսօրճակատագրականընտրությանառաջէկանգնած, ևայնբնավհեշտչի։Այդընտրությունըյուրաքանչյուրսպետքէանենքառանձին, բայցևբոլորս՝միասին, օգնելովևոգեշնչելովմեկմեկու։Աստվածպահապանևզորավիգբոլորնրանց, ովքերիրենցընտրությամբիրականությանկտանենհայոցդարավորերազանքը»:
Հիշեցնենք, որ «Համախմբում» շարժման անդամ, ՀՀ նախկին դեսպան Էդգար Ղազարյանն այսօր` օգոստոսի 23-ի ժամը 17:00-ին, հանրահավաք է հրավիրել Հանրապետության Հրապարակում: Բազմաթիվ հասարակական գործիչներ արձագանքել են Ղազարյանի կոչին և հայտնել, որ լինելու են հրապարակում: