Ինչպե՞ս է ԶՊՄԿ-ն եռապատկել հարկային մուտքերը
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած 2022թ. առաջին կիսամյակի տվյալների համաձայն` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շարունակում է մնալ երկրի ամենախոշոր հարկատուն
Ամենահետաքրքիրը, սակայն, այն է, որ  առաջին 6 ամսվա տվյալներով վերոնշյալ կոմբինատը վճարել է աննախադեպ՝ 104 մլրդ դրամի հարկ։ Ավելին՝ ԶՊՄԿ-ն վճարված հարկերի ծավալով մոտ 3 անգամ գերազանցել է ցուցակի հաջորդ ընկերությանը։
Սա Հայաստանի տնտեսության մեջ աննախադեպ երևույթ է այնքանով, որ հարկերի նման հսկայական թռիչքի պատճառը ոչ հարկային վարչարարության ավելացումն է, ոչ էլ հանքերի շահագործման ծավալների ավելացումը: Պարզապես կոմբինատի ղեկավարությունը գնացել է աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու ճանապարհով և հսկայական դրական բալանսի է հասել:
Այս մասին, իհարկե, հանրային հարթակները լռում են, սակայն բոլոր ոլորտների մասնագետների սրբազան պարտքը պետք է լինի կառավարման նոր մեխանիզմների ներդրումը՝ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման պարագայում բարձր արդյունքներ գրանցելու համար:
Ի վերջո, հենց այս օրինակը ցույց է տալիս, թե ինչպիսի թռիչքաձև աճ կարող է արձանագրել Հայաստանի տնտեսությունը, եթե բոլոր ոլորտներում ներդրվեն արդյունավետ կառավարման համակարգեր
Եթե, Աստված մի արասցե, որևէ թերացում կամ նեգատիվ միջադեպ լիներ՝ տիեզերական մասշտաբի աղմուկ կլիներ, հանրային քննարկումներում տարբեր շահագրգիռ կողմեր քարը քարին չէին թողնի: Իսկ երբ խոսքը վերաբերվում է Հայաստանի տնտեսության համար կենսական նշանակության արդյունավետ փոփոխությունների՝ բոլորը անտարբեր են, լուռ ու պասիվ:
Հուսանք, որ արդյունավետ կառավարման այս միտումը միակը չի լինի, ավելին՝ վարակիչ կլինի մյուս տնտեսվարողների համար: