Ուկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. Պեսկով Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև ԱՄՆ զինnւժը դիրքավnրվում է Իրանին հնարավոր հшրվածներ հասցնելու համար. The New York Times ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանԻրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԳերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը
Որ «Մացոները» արդարադատություն չիրականացնեն. փոխել Չալաբյանի գործով դատավորին
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում շուրջ մեկ ամիս է չի ընթանում «ԱՐԱՐ» հիմնադրամի համահիմնադիր, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի գործով դատաքննությունը։ Միակ դատական նիստը եղել է վերաքննիչ քրեական դատարանում, որտեղ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանը որոշում կայացրեց Չալաբյանին ազատ արձակել կալանքից։
Ամենայն հավանականությամբ առաջիկայում կվերսկսվի դատաքննությունը Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ։ Չի բացառվում, որ այս անգամ ևս դատարանը կփորձի մի պատրվակ գտնել Չալաբյանին կրկին կալանավորելու համար։ Թեև նշենք՝ Չալաբյանի կալանավորմամբ շահագրգռված են միայն Մնացական Մարտիրոսյանն ու երկրի վարչապետի աթոռը զավթած Նիկոլ Փաշինյանը։ Նույնիսկ դատախազությունը, որը պաշտպանում է մեղադրանքը, դեմ չէր Ավետիք Չալաբյանին գրավով ազատ արձակելուն։
Մինչ այդ Մնացական Մարտիրոսյանի վերաբերյալ գործ է քննվում Բարձրագույն դատական խորհրդում։ Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն է կարգապահական վարույթ հարուցել նրա դեմ։ Բանն այն է, որ ժամանակին Մնացական Մարտիրոսյանը դատապարտել էր ԲԴԽ նախագահի նախկին ժամանակավոր պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի եղբորը՝ Վարդան Ջհանգիրյանին։
Առողջական խնդիրներ ունեցող Վարդան Ջհանգիրյանը կալանքի տակ մնաց 3 ամիս, իսկ հետո Մնացական Մարտիրոսյանը նրան դատապարտել էր 3 տարվա պայմանական ազատազրկման, արգելեց բուժման նպատակով լքել հանրապետությունը։
ՄԻԵԴ որոշմամբ արձանագրվել էին կոնվենցիայի լրջագույն խախտումներ, և պետությունը պետք է Ջհանգիրյանին փոխհատուցի 22 հազար եվրո՝ վճռի և դատական այլ ծախսերի համար։ Այժմ նախարարը կարգապահական վարույթ է հարուցել, ինչը պարզապես օրենքի պահանջն է և չի բացառվում, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը մերժի Մնացական Մարտիրոսյանի դեմ հարուցված կարգապահական վարույթը, և «տխրահռչակ Մացոն» շարունակի նույն ձև դատել օրվա իշխանությունների քաղաքական հակառակորդներին։
Ինչպես նախկին իշխանությունների օրոք դատում էր նրանց քաղաքական ընդդիմախոսներին, այդ թվում նաև Նիկոլ Փաշինյանին, այնպես էլ այժմ դատում է Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական ընդդիմախոսներին։ Եվ եթե նրան չհեռացնեն դատավորի պաշտոնից, մի օր էլ Մնացական Մարտիրոսյանը նույն ավյունով կվարի գործող ռեժիմի ներկայացուցիչների դատական նիստերը։