Հայաստանի իշխանություններն ասացին, որ ավելին անել չեն կարող․ Արցախի պետնախարար
Հայաստանի իշխանություններն իրենց դիրքորոշումը հայտնել են, եւ այս տեսանկյունից նրանք ցուցաբերում են ֆինանսական, իրավական աջակցություն, նրանք ասել են, որ ավելին անել չեն կարող։ «Արցախի շրջափակման մեկ ամիսը» թեմայով Ստեփանակերտ-Երեւան հեռուստակամուրջի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության պետական ​​նախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա շնորհակալություն հայտնեց՝ միաժամանակ նշելով ավելի շատ ուղղություններով օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը։ «Հայաստանի իշխանություններն ազնվորեն ասացին, թե ինչով կարող են օգնել։ Կան մի քանի լուրջ խնդիրներ։ Դրանցից մեկն այն է, որ Հայաստանում մարդիկ 100 տոկոսով չեն հասկանում, թե ինչ է նշանակում ներկայիս շրջափակումը։ Սա պետք է հասցնենք մարդկանց»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, կան հասարակական կազմակերպություններ, որոնք կարող են դիմել միջազգային կազմակերպություններին եւ ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումները։
Նա հավելեց, որ Հայաստանում ապրում է  մոտ 400 հայ Արցախից՝ վստահություն հայտնելով, որ նրանք անտարբեր չեն այս հարցում, սակայն Հայաստանում դեսպանատների առջեւ տեղի ունեցած ակցիաները, իր գնահատմամբ, ցույց տվեցին, որ հետաքրքրությունը քիչ է։ «Թե՛ ՀԿ-ների, թե՛ պետական ​​կառույցների, թե՛ խորհրդարանի արձագանքը պետք է ավելի բարձր հնչի։ Այդ ձայնը շատ դժվար է հասցնել աշխարհին։ Այս տեսանկյունից Հայաստանն ու Սփյուռքը պետք է հասկանան, որ սա սովորական իրավիճակ չէ եւ պահանջում է արտակարգ քայլեր եւ ավելի բարձր ձայն»,- եզրափակեց Ռուբեն Վարդանյանը։