Երևանի քաղաքապետարանը անշարժ գույքի հարկի հավաքագրման մասով լուրջ թերացումներ ունի. Մեսրոպ Առաքելյան
Երևանի քաղաքապետարանը անշարժ գույքի հարկի հավաքագրման մասով լուրջ թերացումներ ունի։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը:
«Թեև 2022թ․ անշարժ գույքի հարկի գծով եկամուտները կազմել են 7,91 մլրդ դրամ, որը 9 տոկոսով ավելի է, քան 2021թ․ եկամուտները, սակայն հերթական անգամ գործ ունենք թվերի մանուպուլյացիայի հետ։
Սկսած 2022թ․-ից, յուրաքանչյուր տարի բարձրանում է անշարժ գույքի հարկը, որի արդյունքում, բնական է, պետք է ավելանան նաև համայնքի եկամուտները։
Եվ այսպես, 2022թ․ անշարժ գույքի հարկը բարձրացել է 20%-ով, ինչի արդյունքում եկամուտները պետք է կազմեին առնվազն 8,6 մլրդ դրամ։ Այսինքն՝ նախորդ տարի քաղաքապետարանի անարդյունավետ աշխատանքի պատճառով համայնքը չի հավաքագրել առնվազն 700 մլն դրամ հարկ։
Այս ամենի կողքին հաշվի չեմ առնում շինարարության ահռելի ծավալների ազդեցությունը, երբ ամեն տարի ավելանում են նոր գույքերի քանակը և անշարժ գույքի հարկի բազան։
2023թ․ անշարժ գույքի հարկը բարձրացել է ևս 17 տոկոսով, 2024թ․ բարձրանալու է ևս 43 տոկոսով, 2025թ․ բարձրանալու է ևս 50 տոկոսով, 2026թ․ բարձրանալու է ևս 33 տոկոսով»,-գրել է նա։