Բացելու ենք մեր նոր հաղթանակների ճանապարհը. «Համախմբում»
Մեծ Հայրենական պատերազմում մեր պապերի տարած հաղթանակը, Շուշիի հերոսական ազատագրումն ու հայ ազատամարտիկների սխրանքներն Արցախյան առաջին պատերազմում մեր բազմադարյա պատմության փառահեղ հերոսական էջերից են։
Մայիսյան Եռատոնի հաղթանակներն մոտ անցյալից մեզ հղված այն կենդանի պատգամն են, որ պայքարող հայ ժողովուրդը կարող է անել անհնարինը՝ իր ուժերին հավատալով, համախմբվելով և հաղթելու վճռականություն ցուցաբերելով։
Մենք կրում ենք այդ կենդանի պատգամը, և հավատում ենք մեր նոր հաղթանակներին։ Մեր ժողովուրդը չի ընդունել և չի ընդունելու իրեն պարտադրվող պարտվողական օրակարգը, մեր մոտ չի մարել պայքարի ոգին, իսկական հայն այսօր էլ մարտական է տրամադրված՝ կանխելու նոր կապիտուլացիան և ցեղասպանությունը:
Մենք համոզված ենք, որ պայքարելու այս վճռականությամբ բացելու ենք մեր նոր հաղթանակների ճանապարհը։ Պետք է գիտակցենք նաև, որ այս ճանապարհը բարդ է և դժվարություններով լի, սակայն յուրաքանչյուր արժանապատիվ հայ մարդ պետք է ունենա պատասխանատվության իր բաժինը հայոց պետության հարատևության, Արցախի ազատության և իր պատմական հայրենիքում հայ ժողովրդի անվտանգ և արժանապատիվ կյանքի համար:
Այսօր շրջափակված Արցախը թշնամուն արժանապատիվ դիմադրության կենդանի օրինակ է: Եղբայրական ողջույն ենք հղում Մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ Ստեփանակերտում հանրահավաքի եկող մեր բոլոր հայրենակիցներին, և աննահանջ սատարում նրանց պայքարին:
Ջերմորեն շնորհավորում ենք նաև մեր բոլոր հայրենակիցներին, հայրենիքում և սփյուռքում՝ Մայիսյան փառապանծ եռատոնի կապակցությամբ, ցանկանում բոլորիս աննկուն կամք, վճռականություն և տոկունություն՝ հաղթահարելու մեր պատմության այս դժվարին շրջանը, և միասին կերտելու մեր նոր հաղթանակները: