Ադրբեջանից ու Թուրքիայից և օրեցօր հզորանալ.
Սյունիքում և Արցախում օր առաջ պետք է
տեղակայվեն Ռուսաստանի և Իրանի ամենահզոր ռազմաբազաները
Նորանկախ Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում, միշտ համոզմունքով փաստել և փաստում եմ, Հայկական բարձրավանդակում բնակվող հայերիս համար Հայաստանի ու Արցախի արտաքին ռազմաքաղաքական և տնտեսական համագործակցության բնական ուղին, ասել է թե՝ ճշմարիտ ճանապարհը Հայաստանի և Արցախի ազնիվ ու հավատարիմ բարեկամությունն ու ռազմավարական դաշնակցությունն են Ռուսաստանի և Իրանի հետ (կրկնում եմ․ ոչ թե ՀԱՊԿ-ի, այլ բացառապես Ռուսաստանի և Իրանի հետ, քանզի, 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին (Ադրբեջանը կրկին ներխուժել էր Հայաստանի ինքնիշխան տարածք) ՀԱՊԿ-ը հիմնականում, իր թուրքական շահերից ելնելով, ցույց տվեց, որ ինքը չի կարող լինել Հայաստանի ազնիվ, հավատարիմ ու ռազմավարական դաշնակիցը)։
Հայաստանի, Արցախի ու Հայ ազգի անվտանգությունը, hատկապես այսօր, վտանգված է թշնամի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից։ Երբ Ադրբեջանի իշխանությունը գրեթե ամեն օր հայտարարում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում լինելու, Զանգեզուրի, Սևանի և Երևանի՝ ադրբեջանական տարածք լինելու և այդ տարածքների նկատմամբ հավակնություններ ունենալու, իսկ Թուրքիայի իշխանությունն անընդհատ խոսում է «Զանգեզուրի միջանցքով» թուրքական աշխարհ կառուցելու մասին, Հայաստանի, Արցախի և Հայ ազգի անվտանգության ապահովումը դարձել է օրախնդիր-պահանջ: Շրջապատված լինելով Ադրբեջան և Թուրքիա թշնամի պետություններով, զրկված լինելով զարգացման համար անհրաժեշտ բավարար նյութատնտեսական ռեսուրսներից՝ Հայաստանն, Արցախն ու Հայ ազգն իրենց անվտանգության ապահովման հարցում պետք է ապավինեն Հայ ազգի իսկական բարեկամ ու ռազմավարական դաշնակից պետությունների՝ Ռուսաստանի և Իրանի աջակցությանը: Այսինքն՝ Հայաստանը, Արցախն ու Հայ ազգը թշնամի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կոնկրետ սպառնալիքներից պաշտպանելու նպատակով՝ հայերիս համար խիստ անհրաժեշտ է Ռուսաստանի և Իրանի մշտական աջակցությունը: Ավելին, հետպատերազմյան (44-օրյա պատերազմ) Հայաստանն ու Արցախը միայն Ռուսաստանի (ոչ թե ՀԱՊԿ-ի) և Իրանի աջակցությամբ կարող են միշտ պաշտպանվել թշնամի Ադրբեջանից ու Թուրքիայից և օրեցօր հզորանալ: Հավաքական արևմուտքի կողմից Հայաստանն ու Արցախը թշնամի Ադրբեջանին և Թուրքիային հանձնելու քաղաքականությունը շարունակվում է ամեն օր։ Թուրքիան, տարբեր հիմնավորումներով, Ադրբեջանի տարածքում մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունը, որի իրական նպատակը Հայաստանի ու Արցախի դեմ ռազմական նոր ագրեսիա սանձազերծելն է՝ Արցախը, Սյունիքը և գուցե ամբողջ Հայաստանը հայաթափելու և իր ցեղասպան քաղաքականությունը ավարտին հասցնելու համար: Միայն Սյունիքում և Արցախում Ռուսաստանի և Իրանի ամենահզոր ռազմաբազաներ տեղակայելով մենք կկարողանանք վերականգնել և միշտ պաշտպանել Հայաստանի ու Արցախի տարածքային ամբողջականությունը, Հայ ազգի ազգային, Քրիստոնեական պատմական արժեքներն ու Հայ ազգի անվտանգությունը։ «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը դիմում է Հայաստանի գործող իշխանություններին․ ելնելով բացառապես Հայաստանի, Արցախի ու Հայ ազգի ազգային պետական շահից, Հայաստանի, Արցախի ու Հայ ազգի անվտանգությունն անսասան պաշտպանելու համար, օր առաջ ձեռնամուխ եղեք Սյունիքում և Արցախում տեղակայել Ռուսաստանի և Իրանի ամենահզոր ռազմաբազաները, որոնք միակ հուսալի պաշտպանությունը կլինեն թշնամի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հավակնությունների դեմ՝ ապահովելով Հայաստանի, Արցախի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու Հայ ազգի անվտանգությունը: