33 տարի անց մեր անկախությունը և պետական ինքնիշխանությունը շարունակում են մնալ բարձրագույն արժեք. Ավետիք Չալաբյան
33 տարի առաջ այս օրը, Հայաստանի ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը ընդունեց Հայաստանի Հանարապետության Անկախության հռչակագիրը, որով հիմք դրվեց մեր անկախ պետականության ստեղծմանը, և հետագա բոլոր զարգացումներին։ Անկախության հռչակագիրը սկսվում էր այսպիսի հիմնարար նախաբանով՝
"Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը, արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը, ելնելով մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի սկզբունքներից և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերից, կենսագործելով ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա, զարգացնելով 1918 թվականի մայիսի 28-ին ստեղծված անկախ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ավանդույթները, խնդիր դնելով ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի ստեղծումը, հռչակում է անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը" և պարունակում էր 12 առանցքային կետ՝ միտված նոր պետության ստեղծմանը և ամրապնդմանը։
33 տարի անց, մեր անկախությունը և պետական ինքնիշխանությունը շարունակում են մնալ բարձրագույն արժեք, որի համար մաքառել է մեր ժողովրդի լավագույն մասը, իրենց կյանքը և առողջությունն են տվել բազմաթիվ հայորդիներ, որի համար ամեն օր մենք բարձր գին ենք վճարում՝ թշնամական պետությունների շարունակական ագրեսիայի պայմաններում։
Այսօր, ինչպես երբևէ, կարևորվում է մեր Անկախության հռչակագրի և նրանում ամրագրված հիմնարար դրույթների պաշտպանությունը, մեր պետականության ապագայի շուրջ միասնական ազգային տեսլականի ձևավորումը, գործող իշխանության կողմից տարվող կեղծ, պարտվողական օրակարգին արժանահավատ և հստակ այլընտրանքի առաջադրումը, մեր երկրի քաղաքական դաշտի և պետական համակարգի առողջացումը, և մեր անկախ պետականության հիմքերի օրնիբուն ամրապնդումը։ Դրա մեջ է միասնական հայրենիքի պաշտպանության և բարգավաճման գրավականը, դրա մեջ է մեր արժանապատվության և ապագայի նկատմամբ վստահության վերականգնումը, մեր անվտանգությունը, բարգավաճումը և հզորացումը։
Շնորհավորում եմ բոլորիդ Անկախության հռչակագրի ընդունման տարեդարձի կապակցությամբ, ամուր կամք, կորով և եռանդ ցանկանում՝ անշրջելի իրականություն դարձնելու մեր ազգի դարավոր երազանքը։