«Սկզբունք եք հայտարարել՝ պահեք, այ ախպեր ջան. էդ էլ սովորացնե՞նք». Մարուքյանը՝ «Իմ քայլի» պատգամավորներին
Հասկանում եմ, գայթակղությունը մեծ է իմ հաշվին ինքնահաստատվելու եւ իմ հաշվին հայտնի դառնալու, որովհետեւ հայտնի բան կա, ասում է՝ խփում ես հայտնի մարդուն, իր հաշվին սկսում ես կայանալ։ Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 31-ին, ԱԺ-ում հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանի ելույթին, որը վերաբերում էր իրեն:
«Մենք անգամ դա չենք թույլ տալու, ձեր ելույթի մեջ 67 անգամ «պարոն Մարուքյան» նշելով՝ դուք դեռ երկար տարիներ պետք է աշխատենք, որ «կլասիկի» մակարդակին հասնեք»,-ասաց նա։
Մարուքյանը շարունակեց, թե հիմա ինքը խոսում է ընդամենը սկզբունքայնության մասին եւ ուզում է հասկանալ՝ իշխանությունը իր հայտարարած սկզբունքները պահո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ Նա հիշեցրեց, որ իշխանությունները ժամանակին հայտարարել են, որ համալսարանի դուռը ուսանողների առջեւ փակողը ռեկտոր չպետք է լինի. «Հիմա փաստ եմ ներկայացրել, որ դուռը փակողին ռեկտոր եք նշանակել, դե պատասխանը տվեք: Չունեք պատասխան: Ձեր իշխանությունը հայտարարել է, որ բուհերն ապաքաղաքականացվելու են, «Իմ քայլից» քանի՞ պատգամավոր կա, որ բուհի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է: Ես չգիտեի, որ դուք էլ եք հոգաբարձուների խորհրդի անդամ: Դուք ինքնախոստովանական ցուցմունք տվեցիք»:
Երբ տեղից Համազասպ Դանիելյանը փորձեց արձագանքել, Մարուքյանն ասաց. «Երբ դու խոսում էիր, ես չէի խանգարում քեզ, երիտասարդ, նորընտիր պատգամավոր: Խնդրում եմ, լսեք:
Ես ուրախ եմ, որ Էդմոն Մարուքյանի թեմայով գիտությունների թեկնածություն եք արդեն ուզում պաշտպանում, ինչ գրում եմ՝ հետեւում ենք՝ այստեղ այն ասաց, այնտեղ այն շեշտեց: Ես շոյված եմ, բայց ինչ ասում եմ, ինչը ձեզ ներվայնացնում է, դա էլ է նորմալ: Մի դրեք այս ներվայնացումը այս ամբիոնից տարածեք։  Հիմա թունավոր ելույթ էր, տոքսիկ նյութեր: Ասենք մի հատ ժպտացեք, առավոտ է,  գարնան վերջին օրն է: Կարելի՞ է այդքան չկամություն ցուցաբերել , տարածել այս ամբիոնից, այստեղից էլ տարածել մարդկանց տները»,-ասաց Մարուքյանը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ եթե «Իմ քայլի» պատգամավորներին թվում է՝ նրանք ինչ անեն, ԼՀԿ-ն նստելու է ու նայի, սխալվում են։ «Մենք դիտորդ չենք այստեղ, մենք ասել ենք, որ այո՛, հեղափոխության արժեքները պաշտպանում ենք, իսկ արժեքները ո՞րն է՝ սկզբունքայնությունն է, այն է, որ բուհերը պետք է ապաքաղաքական լինեն: Հիմա դուք ի՞նչ գործ ունեք այնտեղ, պարոն Հովհաննիսյանն ինչ գործ ունի այնտեղ: Ասում եք՝ ամեն ինչ արել եմ, որ բուհը չապաքաղաքականցվի, բայց ձեր այնտեղ լինելը (ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի կազմում-խմբ.) արդեն կասկած է առաջացնում, որ էս մարդիկ իրենց ընկերներով ընտրում են իրենց ուզած մարդկանց: Հետո էլ ընտրությունների ժամանակ կասկած կունենանք, որ ասելու եք՝ ում ընտրեն: Մի մտեք եւ մի տվեք այդ առիթը»,- ընդգծեց Մարուքյանը։
Նա հավելեց, որ հայտարարված սկզբունքը պետք է պահել, եւ այնպես չէ, որ սկզբունքը միայն Սերժ Սարգսյանի համար էր, հիմա կարելի է սկզբունքից հրաժարվել. «Սկզբունք եք հայտարարել՝ պահեք, այ ախպեր ջան»:
«Ասում եք՝ էս ընդդիմություն սաղ օրը խոսում ա, արա, գործ չի անում: ԱԺ-ի գործը խոսալն է ու գրելը: Էդ էլ սովորացնե՞նք:
Ես սպասում եմ, հարցը ամենաբարձր մակարդակով բարձրացված է, որ իշխանության այն մարդիկ, որոնք քաղաքական պաշտոններ են զբաղեցնում, լքեն բուհերի հոգաբարձուների կամ կառավարման խորհուրդները: Սա ընդդիմության կողմից ձեւավորված պահանջ է: ԲՀԿ-ն, կարծում եմ, կհամաձայնի: Կողմնորոշվե՛ք կամ մանդատը թողեք, գնացեք դրանով զբաղվեք՝ սա է մեր պահանջը: Ոչ մի մածունների մասին խոսք չկա, ամեն ինչ շատ պարզ է»,-իր խոսքն ամփոփեց Մարուքյանը: