Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԲաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ» Ընտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ» Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ» «Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ» Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ» «Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ» Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ» ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ» Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ» Տիգրան Բարսեղյանը հեռացավ Հայաստանի հավաքականից Շվեդիան իր նոր տարեկան հետախուզական զեկույցում Ռուսաստանին անվանել է «գլխավոր ռազմական սպառնալիք»ՌԴ–ն մեղադրել է Telegram-ին «արտասահմանյան հետախուզական գործակալություններին» նամակագրությունը բացահայտելու մեջՀայաստանը դառնում է Կովկասի առաջին թեկնածուն` «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան 2028» կոչման համարԸնտրական շրջանի բացումից երկու օր անց․ Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներինՌԴ-ն հույս ունի, որ Իրանի շուրջ բանակցությունները չեն ավարտվի ռազմական արկածախնդրությամբ. ԶախարովաiPhone 18 Pro-ն և Pro Max-ը կունենան միայն eSIM
Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատը պատրաստ է կառուցողական համագործակցության՝ Արցախի նոր ղեկավարության հետ
Սեպտեմբերի 9-ին լրանում է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատի» ձևավորման 100-րդ օրը: Հանրային շարժման ձևավորումը պահանջված էր մի շարք պատճառներով: Գերակայողն, անշուշտ, հասարակության համախմբումն է հստակ սահմանված սկզբունքների և հենասյուների հիման վրա՝ հակազդելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի վերջնական բռնակցման սպառնալիքին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Ազատ, անվտանգ, երջանիկ հայկական Արցախը» մեր ուղենիշն է, որի հիման վրա մենք մշակել ենք գործողությունների ծրագիր, որը պարտավոր ենք համարում հետևողականորեն և պատասխանատվությամբ իրականացնել։
Շարժման մասնակիցները վճռական են շարունակելու իրենց գործունեությունն Արցախում, Հայաստանում և Հայկական աշխարհում՝ հանուն համազգային նպատակների ու արժեքների եւ Արցախի ժողովրդի՝ իր երկրում իր իսկ օրենքներով արժանապատիվ ապրելու իրավունքի պաշտպանության:
Քաղաքակիրթ աշխարհի աչքի առաջ Արցախը ենթարկվում է ֆաշիստական բռնաճնշումների, տառապում` տոտալ շրջափակումից, Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները առեւանգվում են անգամ Կարմիր Խաչի մեքենայից:
Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է անպատիժ խախտել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, այլեւ անտեսում է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից միջանկյալ որոշումներով արձանագրված պահանջները, արհամարհում միջազգային հանրության ու միջնորդական առաքելությունների կողմից հնչեցվող կոչերը:
Մենք գնահատում ենք միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը, բայց եւ փաստում ենք, որ դրանք բավարար արդյունավետ չեն հիմնախնդրի հանգուցալուծման համար, անհրաժեշտ են նոր մոտեցումներ ու մեխանիզմներ` Արցախը ադրբեջանական պաշարումից ազատելու համար:
Մենք կոչ ենք անում բոլոր քաղաքակիրթ երկրների ոչ անտարբեր քաղաքացիներին՝ ուժեղացնել ճնշումն իրենց կառավարությունների վրա, ստիպել նրանց էլ ավելի ակտիվ ներգործել ագրեսորի վրա՝ հանուն Արցախի 120,000 խաղաղ բնակիչների, այդ թվում՝ 30,000 երեխաների պաշտպանության։
Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ջանքերը՝ ուղղված Արցախի անվտանգության ապահովմանը և ընդգծում ենք Ռուսաստանի միջնորդական դերն ու պատասխանատվությունը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովման գործում։ Միևնույն ժամանակ, Արցախի սահմանին ադրբեջանական զինուժի ակնհայտ կուտակումը տեսնելով, մենք ցանկանում ենք վստահ լինել, որ ռուս խաղաղապահները և դաշնակից մյուս երկրները Ադրբեջանին թույլ չեն տա դիմել նոր ռազմական ագրեսիայի։
Արցախցիները՝ մեծ ու փոքր, իրենց դիմադրությամբ ապացուցել են, որ պատրաստ են ամբողջ ուժով պաշտպանել իրենց, պաշտպանել իրենց հայրենիքը, ազգային պատիվն ու արժանապատվությունը։
Տասնամյակների այս հակամարտությունը հնարավոր չէ լուծել մեկ օրում, «փոքր հաղթական պատերազմով» կամ խաղաղության մեկ պայմանագրով: Բայց մենք համոզված ենք, որ առանց կարմիր գծերը հատելու լուծումներ կարելի է գտնել, և կա ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության հնարավորություն։ Դրա համար պահանջվում են ազնիվ, իրատեսական քայլեր, որոնք կվայելեն ժողովրդի վստահությունը։
Միջնորդական առաքելությունների և բանակցությունների անարդյունավետությունը վկայում է, որ առկա է բանակցային նարատիվի և բանակցային տրամաբանության որոշակի սխալ, որի սրբագրումը իրական հնարավորություն կբացի բարդ հակամարտության երկարաժամկետ լուծման համար:
Ադրբեջանի կողմից չթուլացող ճնշումներն ու չընդհատվող ծանրագույն շրջափակումն ակնհայտ են դարձնում, որ անհրաժեշտ է գտնել անվտանգային խնդրի միջանկյալ լուծման մեխանիզմ, որը կապահովի Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ու բարօրությունը: Միեւնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքը հակամարտության դեէսկալացիայի ուղղությամբ, ստեղծել քաղաքակիրթ միջավայր Ադրբեջանի հետ բանակցությունների և աշխատանքային շփումների, երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության ու երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության համար։
Մենք ողջունում ենք Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության շրջանակներում իշխանության օրինական փոխանցման գործընթացի մեկնարկը, ինչը վկայում է մեր ինքնիշխանության հասունությունը։
Ակնկալում ենք, որ Արցախի Հանրապետության նոր ղեկավարությունը, ստանձնելով իշխանության պատասխանատվությունը, հնարավորինս արագ կձեւավորի հետագա քայլերի ռազմավարությունը եւ համակարգային ու հետեւողական մոտեցումով այն կյանքի կկոչի:
Միաժամանակ մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում Շարժման սկզբունքների ու գաղափարների վրա հիմնված կառուցողական համագործակցության։
Մեր ժողովրդի համար այս ծանր ժամին կոչ ենք անում բոլորին սթափ գնահատել իրավիճակի բարդությունը և չտրվել Արցախի ներքին անվտանգությանն ու պետականությանը սպառնացող սադրանքներին։