Հայաստանի ԱԳՆ-ն մասամբ դեմ է ուղիղ բանակցություններին
Հայաստանի արտգործնախարարությունն է հայտարարություն տարածել, պատասխանել Ադրբեջանի առաջարկին։ Բաքուն նախօրեին տարածված հայտարարությամբ առաջարկել էր խաղաղության գործընթաց քննարկելու համար հանդիպել պետական սահմանին, կամ փոխընդունելի վայրում։
Երևանից հայտնել են, որ նոյեմբերի 21-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագրի 6-րդ խմագրությունը, և հայկական կողմը շարունակում է համաձայնագրի տեքստի շուրջ աշխատանքները։ Փոխարենը հայկական կողմը շարունակում է կարծել, որ չնայած բոլոր բարդություններին և մարտահրավերներին կա երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, որը կարող է իրացվել երկուստեք քաղաքական կամքի առկայության պարագայում։
Առաջարկել են նաև սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին։ Վերջին անգամ նման նիստ անցկացվել է ավելի քան մեկ տարի առաջ՝ 2022 թվականին։ Գործող իշխանությունների մեկնաբանությամբ՝ Երևանի այս առաջարկները նշանակում է, որ Երևանը հակված է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը շարունակել բրյուսելյան ֆորմատով եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ և համաձայն են Ադրբեջանի հետ դեմառդեմ շփումներին, միայն փոխվարչապետների գլխավորած սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովների մասով։ Մյուս պաշտոնյաների դեպքում, ըստ «Քաղաքացիական պայմանագրի», Երևանը պնդում է, որ հայ-ադրբեջանական բանակցությունները լինեն միջնորդավորված։
Տակավին վերջերս Բաքուն հրաժարվել է բանակցությունները շարունակել վաշինգտոնյան ֆորմատով՝ ԱՄՆ-ին մեղադրելով հայամետ դիրքորոշում ունենալու մեջ։ Ռուսական կողմի միջնորդությանն էլ դեմ է Երևանը, արտաքին քաղաքական վեկտորը փոխելու իր քաղաքականության ծիրում, ուստի և Հայաստանը շարունակում է պնդել բրյուսելյան հարթակի արդյունավետությունը։ Թեև Բաքուն սկզբունքորեն դեմ չի արտահայտվել Բրյուսելին, բայց Բաքվում էլ վերապահումներ ունեն Եվրոպայի մասով և կարծում են, որ դա էլ կարող է խնդիրներ հարուցել իրենց համար։ Առայժմ հստակ չէ, թե ինչ վերջնական համաձայնության կհանգեն կողմերը, բայց հարցն այն է, որ դեռ նույնիսկ խաղաղության դարաշրջանի սկզբնական փուլում չենք գտնվում։