Նիկոլ Փաշինյանը բախտախնդիր է, ով խաղադրույք է դրել սեփական ազգի ճակատագրի վրա, բայց անձամբ ինքը չի պարտվելու. վճարելու է հայ ժողովուրդը. Լևոն Զուրաբյան
«Բոլորը խոսում են այն մասին, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմում Ուկրաինան պարտվելու է: Նույնիսկ բոլոր այն մարդիկ, օրինակ՝ Արեստովիչը, ովքեր ասում էին՝ Ռուսաստանը կործանվելու է, Ուկրաինան հաղթի, հիմա այլ կարծիք ունեն: Գոյություն ունի սպասողական վիճակ: Մյուս կողմից՝ շատ հավանական է դառնում Ռուսաստանի հաղթանակն Ուկրաինայում: Իսկ դա ստեղծելու է մի նոր իրավիճակ»,- «Պրեսսինգ» հաղորդաշարում ասաց Հայ ազգային կոնգրես (ՀԱԿ) կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նրա խոսքով՝ այս դեպքում ամենավտանգավորը մեզ համար լինելու է այս իշխանության հակառուսականությունը։
«Միշտ ասել եմ, որ մանկապարտեզի մտածողությամբ այս իշխանությունների հակառուսական քաղաքականությունը ոչ թե հայկական շահը հակադրում է ռուսական շահին, ինչը պետք է անել երբեմն, այլ հիմարություն, երբ քո շահի համար չունենալով այլ ստանալիք՝ գնում ու ապտակներ ես հասցնում Ռուսաստանին: Սա մի բախտախնդրի պահվածք է, որը խաղադրույք է դրել սեփական ազգի ճակատագիրը»,- ասաց Լևոն Զուրաբյանը:
Բայց, ըստ ՀԱԿ փոխնախագահի, անձամբ այս խաղում Նիկոլ Փաշինյանը չի պարտվելու. նա միշտ շահելու է: