Չափազանց վտանգավոր ենք համարում ՌԴ-ի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություններից հրաժարվելու փորձերը․ Զախարովա
Հաշվի առնելով Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի բացակայությունը՝ Մոսկվան չափազանց վտանգավոր է համարում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածությունները չեղարկելու փորձերը։ Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանության մեջ։
«Եռակողմ համաձայնագրերի շարքը, որը բաղկացած է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի, 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարություններից, Բաքվի և Երևանի հաշտեցման ոչ այլընտրանքային «ճանապարհային քարտեզ» է։ Այն ընդգրկում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր առանցքային ոլորտները՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատում, խաղաղության պայմանագրի կնքում և հասարակության և փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների միջև երկխոսության զարգացում: Այս համաձայնագրերը մնում են ուժի մեջ, կողմերից ոչ մեկը հետ չի վերցրել իր ստորագրությունը դրանց վերաբերյալ», - նշել է դիվանագետը։
«Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի բացակայությունը, մենք չափազանց վտանգավոր ենք համարում այս կարևոր փաստաթղթերից հրաժարվելու փորձերը։ Նման քայլն անխուսափելիորեն կբերի լուրջ ռիսկերի, առաջին հերթին հենց Հայաստանի համար», - հավելել է Զախարովան՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան վերահաստատում է իր առաջարկը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների հաջորդ փուլը մոտ ապագայում Ռուսաստանում կազմակերպելու վերաբերյալ։
Բացի այդ, դիվանագետը նաև նկատել է, որ Միացյալ Նահանգներն ու ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն և կայունություն հաստատել Հայաստանում և Հարավային Կովկասի այլ պետություններում, քանի որ նրանց խնդիրն այլ է. ՌԴ-ին ու տարածաշրջանային մյուս խաղացողներին դուրս մղել, լարվածության նոր օջախ ստեղծել Բալկաններից, Մերձավոր Արևելքից և Ուկրաինայից հետո։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ չնայած Բաքվի և Երևանի միջև գերիների փոխանակման և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի կանոնակարգի համաձայնեցման վերաբերյալ վերջին պայմանավորվածությունների կարևորությանը, իրական սահմանազատման աշխատանքները Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ դեռ չեն գործարկվել:
«Հանրապետություն ԵՄ առաքելություն հրավիրելու համար հայկական կողմը հրաժարվել է սահմանային գոտիներում իրավիճակը կայունացնելու ՀԱՊԿ մեխանիզմներից»,- ընդգծել է Զախարովան, ապա հավելել, - «Այսպիսով, ղեկավարների հիշյալ որոշումների կյանքի կոչումը փակուղիում հայտնվելը Երևանի գործողությունների հակասականության ուղղակի արդյունք է, այլ ոչ թե Մոսկվայի քաղաքականության, ինչպես փորձում են պնդել ոմանք»,- նշել է դիվանագետը։