Ազգերը, որոնք ընկնում են ճակատամարտում, նորից բարձրանում են, իսկ հանձնվողները վերանում են. Արշակ Կարապետյան
Համատեղ ջանքերով պետք է պայքարել ընդհանուր նպատակների համար և վեր կանգնել անձերից։ Պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանի կարգախոսն է։ Նախկին նախարարն իր մեծաթիվ համախոհների հետ ստեղծել է «Համահայկական ճակատ» շարժումը, որը մեկ ընդհանուր գաղափար և խնդիր ունի՝ Հայաստանի և Արցախի փրկությունը։ «Քանի դեռ մենք ցրված ենք, մենք շատ խոցելի ենք։ Մեր ուժը միավորումն է»,- օրերս կայացած ասուլիսում նշել է Արշակ Կարապետյանը։
Շարժումն իր ստեղծման օրից սկսած լայն ծավալում է ստացել, օրեցօր նոր շտաբեր են բացվում թե՛ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, թե՛ արտերկրում։ Հարյուրավոր մարդիկ են գալիս Հյուսիսային պողոտայում գտնվող կենտրոնական շտաբ` ծանոթանալու ընդդիմադիր շարժման նպատակներին, գաղափարներին։ Իսկ գաղափարը պարզ է ու մատչելի։ «Մենք պետություն ենք կորցնում, հաջորդ հնարավորություն չի լինելու երբեք, չպետք է դա թույլ տալ»,- ասել է Պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-մայոր, «Համահայկական ճակատ» շարժման առաջնորդ Արշակ Կարապետյանը և նշել, որ առաջին խնդիրը ներքին թշնամուց ազատվելն է՝ ի դեմս գործող ռազմաքաղաքական ղեկավարության։
Ազատվել ոչ միայն կառավարող կուսակցությունից, այլև նորմալ պետություն կառուցել։ Անկախ կուսակցական պատկանելությունից յուրաքանչյուրը կարող է միանալ, իր լուման ներդնել «Համահայկական ճակատ» շարժման մեջ, կարևորը, որ չեն արել աններելի մի բան, որ անդառնալի հետևանքներ կարող էր ունենալ։
Դեկտեմբերի 14֊ին Պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանը մասնակցեց Համահայկական ճակատ շարժման մասին ազդարարող ասուլիսին, բայց հոկտեմբերի սկզբին պաշտպանության նախկին նախարարի տեսաուղերձը «ռումբի» պայթյունի էֆեկտ ունեցավ։ Քաղաքական նոր շարժումն առաջին հերթին դրել է միասնականության և համախմբման խնդիր, իսկ գաղափարական բուն ուղղվածությունն ու մյուս կարևորագույն հարցերը կներկայացվեն առաջիկայում։
«Համահայկական ճակատ» շարժումը նաև կայք ունի, որտեղ ներկայացնում է շարժման գործունեության առանցքային ուղղությունները․
1. Համախմբել երկրի և արտասահմանի հայրենասեր բոլոր ուժերը, որոնք գերակայություն են համարում պետության ​​շահերը, հարգանքը հայ ժողովրդի ազգային և կրոնական ավանդույթների, պատմության նկատմամբ։
2. Պայքարել իշխանության կողմից Հայաստանի դավաճանության, պետական շահերի և պետականության ոտնահարման, հայ ժողովրդի կարևորագույն արժեքների նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունքի դեմ։ Գործող իշխանությունների բոլոր որոշումները, այդ թվում՝ միջազգային ասպարեզում, հարկավոր է ճանաչել անվավեր, ուժը կորցրած, ապօրինի և Հայաստանի Սահմանադրությանը չհամապատասխանող (հակասող)։
3. Վերականգնել հասարակության կողմից վստահությունը պետական ​​իշխանության հանդեպ։ Ձևավորել ազգային գաղափարներ՝ ազգային ինքնագիտակցության, համախմբման, երկխոսության հիման վրա։
Համատարած ապատիայի պայմաններում այս գաղափարաներն են, որ կարող են համախմբել հանրության լայն զանգվածներին՝ մեկ դրոշի, մեկ գաղափարի ներքո։