Հայաստանին ու Բելառուսին միմյանց են կապում բազմադարյա պատմամշակութային կապերը. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ հունիսի 10-ին, հյուրընկալել է Համայն Բելառուսի Պատրիարքական Էկզարխ, Մինսկի եւ Զասլավի միտրոպոլիտ Նորին Սրբազնություն Պավելի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Երեւան է ժամանել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով: Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով Միտրոպոլիտ Պավելի այցը Հայաստան՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն լավ հնարավորություն է քննարկելու եկեղեցիների եւ ժողովուրդների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանին ու Բելառուսին միմյանց են կապում բազմադարյա պատմամշակութային կապերը, որոնց պահպանման գործում մեծ է նաեւ եկեղեցիների դերը:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են նաեւ քրիստոնեական արժեքների ու ավանդույթների ամրապնդմանը, երկկողմ պատմամշակութային հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: