Ընտրությունների արդյունքների վիճարկման դիմումներ դեռեւս չենք ստացել. Տիգրան Մուկուչյան
Հունիսի 9-ին մի շարք համայնքներում տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրության արդյունքների վիճարկման դիմումներ դեռեւս չեն ստացվել։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 10-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
«Գրանցամատյաններում արձանագրված բոլոր գրառումները քննության առարկա կդառնան տարածքային ընտրական հանձնաժողովների կողմից։ Մինչեւ վաղը ունենք ժամանակ դիմումներ ընդունելու, որոնք եւս կդառնան քննության առարկա»,–նշեց նա։
Դիտարկմանը, որ ահազանգ է եղել, թե երկու մարդ քվեաթերթիկները նկարել են՝ Մուկուչյանը պատասխանեց. «Պետք է նկատի ունենալ, որ ընտրական գործընթացի ժամանակ կա կարեւոր առանձնահատկություն՝ հաշված ժամերի ընթացքում միանգամից իրավահարաբերության մեջ են մտնում հազարավոր քաղաքացիներ: Բոլորից ակնկալել Ընտրական օրենսգրքի բարձր իմացություն եւ միատեսակ վարքագիծ, հնարավոր չէ: Եվ բնական է, որ կարող են տեղի ունենալ ինչ-ինչ խնդիրներ, իրավախախտումներ: Եվ այստեղ ընտրական հանձնաժողովների կարեւորագույն գործառույթն է, որ այդ ամենը պատշաճ արձանագրվի, եւ դրանց վերաբերյալ տրվեն պատշաճ գնահատականներ: Եթե խոսքը վերաբերում է ընտրությունների արդյունքների հետ կապված խնդրին, ապա օրենսդրորեն ամրագրված է, որ եթե տեղի են ունեցել խախտումներ, որոնք կարող էին ազդեցություն ունենալ, անվավեր են ճանաչվում արդյունքները»։