Վանաձորի «Իրական դպրոց»-ն ստացել է պետական արտոնագիր
Վանաձորում 2017 թվականից գործող «Իրական դպրոց» կրթամշակութային հիմնադրամը երկարատև աշխատանքներից հետո՝ օրեր առաջ ստացել է պետական արտոնագիր և կշարունակի իր գործունեությունը սպասվող ուսումնական տարում՝ արդեն պետական թույլտվությամբ։
«Վանաձորում «Ինստիգեյթ»-ը 2010 թվականին հիմնադրել է կրթական կենտրոն, որը մեծահասակներին օգնում էր ստանալ ՏՀՏ ոլորտի մասնագիտացում, և որի շնորհիվ այսօր հարյուրից ավելի մասնագետներ աշխատում են Վանաձորում «Ինստիգեյթ»-ի հիմնադրած մի քանի կազմակերպություններում եւ այլ ընկերություններում։ Դպրոցը «Ինստիգեյթ ուսումնական կենտրոն»-ի գործունեության տրամաբանական շարունակությունն է։ Մեծահասակների համար ստեղծված 900-ժամյա դասըթացի հիման վրա ստեղծվել է քառամյա կրթական ծրագիր՝ 15-19 տարեկան երիտասարդների համար, տեղավորելով այն ուսումնարանի ձեւաչափում։ Սա թույլ է տալիս որակապես նոր մակարդակ ստանալ՝ շրջանավարտներին ապահովելով ոչ միայն գիտելիքով, այլև մի քանի տարվա աշխատանքային փորձով»,- նշում է «Ինստիգեյթ» ներդրումային արվեստանոցի համահիմնադիր, «Իրական դպրոց»-ի հիմնադիր-տնօրեն Վահագն Պողոսյանը։
Ընդունելությունն «Իրական դպրոց»-ում սկսվում է մարտ ամսին՝ 9-րդ դասարանն ավարտող երեխաների համար։ Քառամյա կրթական ծրագրի երկրորդ տարվանից սկսած՝ ուսանողներն արդեն հնարավորություն են ստանում ուսնակության անցնելու տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար կազմակերպություններում՝ ձեռք բերելով աշխատանքային փորձ և անհրաժեշտ գիտելիքների մեծ պաշար։
«Վանաձորի «Իրական դպրոց»-ը Լոռու մարզի համար կարևոր ձեռքբերում է։ Այն հնարավորություն կտա մարզաբնակ երեխաներին՝ սովորելու կոնկրետ մասնագիտություն և շատ արագ մտնելու աշխատաշուկա»,- նշում է Վանաձորի «Իրական դպրոց»-ի տնօրեն Ռիմա Խանզադյանը։