Եթե չեք կարող օգնել, գոնե մի խանգարեք. Կարեն Մալխասյան
Գյումրիի ավագանու «Ապրելու երկիր» խմբակցության ղեկավար Կարեն Մալխասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
Եթե չեք կարող օգնել, գոնե մի խանգարեք
1922թ. Ալեքպոլի առևտրական ուսումնարանի հենքի վրա ստեղծվում է ինդուստրիալ տեխնիկում, որը ունեցել է երեք բաժին՝ գյուղատնտեսական, էլեկտրատեխնիկական և շինարարական: 1924թ. ինդուստրիալ տեխնիկումի գյուղատնտեսական բաժնի վրա հիմնադրվում է Լենինականի դաշտավարական տեխնիկումը, որը 1970թ. վերանվանվել է Հացիկի սովխոզ-տեխնիկում, 1989թ.` Հացիկի խորհրդային տնտեսության տեխնիկում, 1992թ.` Հացիկի պետական տնտեսության տեխնիկում, 1996թ.` Ախուրյանի պետական գյուղատնտեսական տեխնիկում, 2000թ.` Շիրակի ակ. Մ.Գ. Թումանյանի անվան պետական գյուղատնտեսական քոլեջ: 2012թ. այն, որպես մասնաճյուղ, ընդգրկվել է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի կազմում:
Hraparak.am-ի հրապրակման համաձայն՝ Ագրարային համալսարանի ռեկտորի պարտականությունները կատարող Հրաչյա Զաքոյանը համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդին առաջարկել է փակել Շիրակի ակադեմիկոս Մ Թումանյանի անվան 102-ամյա գյուղատնտեսական քոլեջը: Հոգաբարձուների խորհուրդը այսօր կամ վաղը նիստ է անելու, նիստի օրակարգում քոլեջի փակման հարցն է։
Զաքոյանի հիմնավորմամբ՝ քոլեջը չի կարողանում ապահովել ինքնաֆինասավորում, և համալսարանը 2023թ. քոլեջին աջակցել է 17 միլիոն դրամով, ուստի առաջարկում է խորհրդին՝ դիմել ԿԳՄՍ նախարարությանը, հնարավորինս շտապ քոլեջի ծանր բեռից համալսարանին ազատելու միջնորդությամբ: Իսկ թե ինչպես է լինելու քոլեջի դասախոսների, աշխատակիցների և շուրջ 150 ուսանողների ապագան, համալսարանի ղեկավարությանը չի հետաքրքրում:
Որն է իմ դիրքորոշումն այս հարցում. կրթությունը ծանր բեռ համարող կրթական ոլորտի պատասխանատուներ, հեռու մնացեք 102 -ամյա ուսումնական հաստատությունից։ Եթե չեք կարող օգնել, գոնե մի խանգարեք։
Հ.Գ
Ուսանողությունը յուրաքանչյուր պետության զարգացման ամենամեծ և կարևոր երաշխիքն է։
Այս գիտակցությամբ մեկ տարի առաջ հյուրընկալել էի Հայաստանի ագրարային համալսարանի Շիրակի գյուղատնտեսական քոլեջի մի խումբ ուսանողների։