Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատավարության ժամանակ հյուծված է. Le Figaro
Արցախի կառավարության նախկին ղեկավարը, ով 2023 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի գրավման ժամանակ այլ ղեկավարների հետ գերի է ընկել, հացադուլ է սկսել զինվորական դատարանում իր դատավարության շրջանակում։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկի կողմից այս երեքշաբթի հրապարակած լուսանկարում երևում է, որ նա շատ նիհար տեսք ունի, գրում է Le Figaro-ն։
Նրանց համար, ովքեր գիտեին Արցախում, Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս հայտնի Ռուբեն Վարդանյանի առողջ ու ուրախ դեմքը, այս երեքշաբթի ադրբեջանական պետական ​​լրատվամիջոցներից մեկի կողմից հրապարակված ռազմագերու լուսանկարը չէին կարող անտեսել։ Ռուսաստանաբնակ հայ միլիարդատերը, ով ժամանակին ղեկավարել է Արցախի կառավարությունը 2022 թվականին, հացադուլի մեկնարկից գրեթե մեկ ամիս անց հայտնվել է զինվորական տրիբունալի նիստերի դահլիճում հյուծված դեմքով՝ դատապարտելու կեղծ դատավարությամբ։
Այս բարերարը, ով 2020 թվականի պատերազմից հետո եկել էր Ռուսաստանից՝ աջակցելու Ադրբեջանի սպառնալիքի տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը, գերի է ընկել Արցախը վերահսկողության տակ վերցնելու համար Բաքվի կողմից 2023 թվականի վերջին մղված կայծակնային պատերազմի ժամանակ։ Հունվարի 17-ից նա և 15 այլ արցախցի նախկին ղեկավարներ, որոնք նույնպես գերի են, ներկայանում են Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի ռազմական դատարան՝ «ահաբեկչության», «անջատողականության» և «ռազմական հանցագործությունների» մեղադրանքով։ Լսումներին թույլ չեն տվել մասնակցել ոչ մի լրագրողի, դիտորդի կամ միջազգային կազմակերպության, գրում է պարբերականը։
Մարտի սկզբին իր ընտանիքի միջոցով հրապարակված աուդիո հաղորդագրության մեջ նախկին ղեկավարը բացատրել է հացադուլ սկսելու իր որոշումը, որը սկսվել է փետրվարի 25-ին: Բանտարկյալը մարտահրավեր է նետում այս նախկին խորհրդային հանրապետության ղեկավարներին, որոնք 167-րդ տեղում էին The Economist-ի ամենամյա ժողովրդավարության ինդեքսում, պահանջելով արդար և թափանցիկ դատավարություն: «Եթե դատում եք, դատեք պրոֆեսիոնալ, հրապարակային, բաց, միջազգային լրագրողների, դիտորդների ներկայությամբ»,- հայտարարել է նախկին ղեկավարը։ «Ուզում եմ ասել իմ բոլոր հայրենակիցներին, բոլոր նրանց, ում սիրում եմ՝ ոչ թե ես ու 15 հոգի ենք դատվում, այլ բոլոր հայերը»։
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հավակնորդը նաև հորդորել է հայերին երբեք չտրվել հուսահատությանը և միասնության կոչ է արել։ «Արցախի ժողովուրդ և հայություն, մենք բոլորս միասնական ենք։ Մենք ամեն ինչ կհաղթահարենք, և համոզված եմ, որ չնայած մեզ սպասվող բոլոր փորձություններին՝ մենք կդիմանանք»,-ասել է Վարդանյանը։
Նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, ով կարող է երբեմն հեռախոսով խոսել հոր հետ, ասում է, որ ավելի քան երբևէ անհանգստացած է. «Ընտանիքն, իհարկե, հուսահատված է, բայց մենք հասկանում ենք, թե ինչ է նա անում, քանի որ ադրբեջանական բոլոր միջազգային և ազգային օրենքների խախտումները դուրս են ճիշտ ու սխալից և պետք է խնդիր լինեն։ Հայրս կարծում է, որ հացադուլը միակ տարբերակն է, ցավոք սրտի»։
Ֆրանսիայում Արցախի նախկին ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանի համար «կասկած չկա, որ Ադրբեջանի նախագահը պատրաստ է թույլ տալ, որ Ռուբեն Վարդանյանը մահանա»։
«Դա պարզապես դաժանության հարց չէ, դա ռազմավարության հարց է։ Ադրբեջանի կառավարությունը ձգտում է ոչնչացնել խորհրդանիշը, որը մարմնավորում է դիմադրությունը, պայքարը հանուն ազատության և արդարության», - ասում է նախկին դիվանագետը, ով դեռևս ակտիվ է Ֆրանսիայից արցախցի փախստականներին աջակցելու գործում, թեև մոտ 100 000 բնակիչ վտարվել է այդ երկրից, ովքեր, լիովին գիտակցելով, ստանձնել են արցախյան պայքարի ղեկավարությունն իրենց գոյության իրավունքի, իրենց ճակատագիրը որոշելու իրավունքի համար՝ ի դեմս Ադրբեջանի ջնջման քաղաքականության»։