Հայաստանը քանդել և շարունակում է քանդել սեփական անվտանգության ճարտարապետությունը․ Մհեր Ավետիսյան
Ադրբեջանը Հայաստանին անընդհատ նոր պահանջներ է ներկայացնում ոչ այնքան և ոչ միայն այն պատճառով, որ մենք պարտվել ենք Արցախյան պատերազմում, այլ այն պատճառով, որ Հայաստանը քանդել և շարունակում է քանդել սեփական անվտանգության ճարտարապետությունը։
Եվ նույնիսկ, եթե խաղաղության պայմանագիր կնքվի Ադրբեջանը միևնույն է շարունակելու է անհեթեթ պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին, մինչև անգամ մի տխուր օր էլ պահանջելու է Երևանը։ Եվ որպեսզի մենք խուսափենք նման ամոթալի և վտանգավոր քաղաքական գործընթացից և մի օր չկանգնենք մեզ համար վտանգավոր պատերազմի շեմին, մենք շատ արագ պետք է լուծենք մեր երկրի անվտանգության խնդիրը, պետք է վերականգնենք Հայաստանի և ռեգիոնի անվտանգության ճարտարապետությունը։
Հայաստանը պարտավոր է օր առաջ հեռանալով Արևմուտքից՝ պետք է օգնի Ռուսաստանին, որպեսզի մեր ռեգիոնում նոր ռուսական անվտանգության ճարտարապետություն կառուցվի՝ հակառակ պարագայում այս ճանապարհով մենք Հայաստանը տանում ենք դեպի պետականության կորստի, իսկ մեր ժողովրդին դեպի նոր ամոթալի, ողբերգական և անմարդկային ողբերգությունների։