Փաշինյա’ն, դու այլևս անհույս ես, ադրբեջանական ատրճանակը դրել ես մեր գլխին, հեռացի’ր. Չալաբյան
«Հայաքվե» նախաձեռնող խմբի համակարգող, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․
Երեկվա օրը հագեցած էր իրադարձություններով, որոնց տառացիորեն դժվար էր հետևել ռեալ ռեժիմով: Եթե սակայն վերլուծական հայացքով դրանց նայենք, շատերը կանխատեսելի էին, պարզապես վերադրվեցին նույն օրվա շրջանակներում:
Երեկվա առանցքային իրադարձությունը ՀՀ գործող վարչախմբի կողմից Ադրբեջանի կապիտուլացիոն պահանջներն ընդունելու պատրաստակամությունն էր: Առավոտյան, երբ մենք հանդիպեցինք Հերմինե Միքայելյանի հետ 24news-ի եթերում, դրա մասին դեռ պաշտոնապես հայտնի չէր, բայց իմ համար արդեն ակնհայտ էր, թե ինչ ուղղությամբ է գնալու ողորմելի ստահակը, և ինչ նոր ստորացում է փորձելու պարտադրել մեր ժողովրդին:
Կարծում եմ, որ այս անգամ դա իր մոտ չի ստացվելու՝ թե երկրի ներսում, թե դրանից դուրս իրականություն է փոխվել, և մեր ժողովրդին կոտրելու նախկին միջոցները այլևս անխափան չեն գործելու: Մինչ այդ, ներկայացնում եմ ձեր ուշադրությանը մեր քննարկումը, այն իրականություն դարձնելու ակնկալիքով: