Փաշինյանը հատուկ վերաբերմունք է դրսևորել թուրքական պատվիրակության հանդեպ
Թուրք լրագրողների այցը Հայաստան, պաշտոնական տվյալներով, բյուջեի վրա 7,5 մլն դոլար է արժեցել, բայց մեր տեղեկություններով, դա ծախսի մի փոքր մասն է իրականում։ Լրագրողներին և նրանց ուղեկիցներին նաև լուրջ նվերներ են արել, որպեսզի թուրքական մամուլում ՀՀ գործող իշխանությունների հասցեին դրական բաներ գրեն։ Միևնույն ժամանակ, այդ այցի ընթացքում նաև որոշակի խնդիրներ են առաջացել։ Բանն այն է, որ թուրք լրագրողներին ուղեկցել են թուրքական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ, որոնք իբր զբաղված են եղել նրանց անվտանգությամբ, բայց իրականում այլ, օպերատիվ գործողություններով են զբաղվել։ Հայաստանի հատուկ ծառայություններն էլ ուշադիր հետևել են, որպեսզի խնդիրներ չառաջանան, տեղեկություններ են ունեցել, թե թուրքերի դեմ կարող է բողոքի ակցիաներ կամ այլ գործողություններ լինեն։
Թուրքերն ամեն ինչ արել են, որ այցի շուրջ իբր անվտանգային խնդիրների մասին տեղեկություններ լինեն, որպեսզի լեգիտիմ իրավունք ունենան իրենց գործակալներին Հայաստանում տեղակայելու համար, առավել ևս, որ Նիկոլ Փաշինյանի օրոք մեր երկիրը «պռախադնոյ դվոռ» է դարձել տարբեր երկրների հատուկ ծառայությունների համար։
Մեր տեղեկություններով, նույնիսկ ՀՀ վարչապետի ինքնաթիռն է պատրաստ եղել, որ եթե ինչ-որ խնդիրներ ծագեն, թուրք լրագրողներին այդ ինքնաթիռով տեղափոխեն Թուրքիա։
Թե ինչպես է Հայաստանից հեռացել թուրքական պատվիրակությունը, հայտնի չէ։
Փաշինյանական իշխանությունը հատուկ հարգանքի նշաններ է ցույց տվել թուրքերին, ամեն կերպ փորձում էր սիրաշահել՝ կարծելով, որ այդկերպ կկարողանան հասնել հարաբերությունների կարգավորմանը։ Ի դեպ, առաջին օրերին թուրքական մամուլում դրական շեշտադրումներով նյութեր ու ռեպորտաժներ են եղել, բայց կարճ ժամանակ անց թուրքական մեդիան կրկին վերադարձել է իր սովորական հուն՝ ծաղրելով և քննադատելով Հայաստանը։