Այս խելահեղ տեմպի մեջ մեզ փորձում են հոգնեցնել ու հանձնել երկիրը․ Դավիթ ՍարգսյանԱդրբեջանը շատ ինտենսիվ պատրաստվում է «խաղաղության», հուսով եմ՝ ՀՀ իշխանությունները չեն շեղվի․ Տաթևիկ Հայրապետյան Իրանի վրա հարձակման հետևանքները կարող են աղետալի լինել ամբողջ տարածաշրջանի համար, քանի դեռ «գնացքը չի գնացել», պետք է պայմանավորվել. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ-ին Ուկրաինայում իրավիճակի կարգավորման հարցի քննարկումը ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև բարդ է առաջ գնում. Կրեմլ «ՀայաՔվեի» դիտորդները պատրաստված են և գրագետ․ Արմեն Մանվելյան «Դու միակ մարդն ես, առանց ում մի վայրկյան չեմ պատկերացնում իմ կյանքը». Անի Երանյանի շնորհավորանքը՝ մայրիկի ծննդյան տարեդարձի առթիվ Եվա Զոհրաբյանը հղիության շրջանից լուսանկարներ է հրապարակել Հայաստանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մեզ մեր արժեքներն են պահել, դրանից չի կարելի հրաժարվել․ Արսեն Գրիգորյան Վերաբացվում է հայկական արվեստի մշտական ցուցադրությունը Հանքարդյունաբերության ոլորտը սկսել է «խոսել». քննարկում ԵՊՀ-ում ՌՊԼ․ Սպերցյանը՝ տուրի խորհրդանշական հավաքականում Գյումրիի և Փարաքարի ընտրատեղամասերում ընթանում է ձայների վերահաշվարկ, որին հետևում են նաև «ՀայաՔվեի» դիտորդները Կոնվերս Բանկը տեղաբաշխում է Վարդանանց ՆԲԿ պարտատոմսերը Էլեկտրաէներգիայի բացասական գներ. ինչպե՞ս դա հնարավոր դարձավ Եվրոպայում և ի՞նչ է դա նշանակում Փաշինյանի քաղաքականությունը վնասել է մի ամբողջ ոլորտի Ucom-ի աջակցությամբ Տաշիրում ամփոփվեց «ԴեմԱռԴեմ․ Սերունդների երկխոսություն» մարզային ֆորումըՁևավորե՛նք 100.000-անոց Ազգ-Բանակ. կռվե՛նք բոլոր թշնամիների դեմ, վերականգնե՛նք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և կյանքի գնով պաշտպանե՛նք ամբողջական ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ. Խ. ԱսրյանԳյումրին ՔՊ-ական քաղաքապետ չի ունենա «Քաղպայմանագրում» խորը զտումներ են սպասվում
Արա Աբրահամյանին առանց պատճառաբանության ժամեր շարունակ պահել են «Զվարթնոցում»
«Ռուսաստանի հայերի միության» նախագահ Արա Աբրահամյանին նախօրեին «Զվարթնոց» օդանավակայանում պահել են երեք ժամից ավելի` առանց բացատրություն տալու, թե ինչու են խոչընդոտում նրա մուտքը Հայաստան։ Որևէ պարզաբանում այդպես էլ չեն տվել, միայն ժամեր անց անակնկալ թույլ են տվել մուտք գործել Հայաստան։
ՌՀՄ նախագահը Հայաստան էր եկել մեծ պատվիրակությամբ, այդ թվում` ռուս և արևմտյան գործարարների ուղեկցությամբ, որոնց հետ միջազգային համաժողով պիտի անցկացներ` քննարկելու Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները, բայց գործող իշխանությունները նման կարևորագույն ձեռնարկին աջակցելու փոխարեն, ընդհակառակը, վնասել են։ Հերթական անգամ վնասել են հայ-ռուսական հարաբերություններին, իրենց պահվածքով վիրավորել «Ռուսաստանի հայերի միության» նախագահին։ Սա, ի դեպ, առաջին դեպքը չէ, երբ Արա Աբրահամյանի մուտքը Հայաստան խոչընդոտվում է, նախորդ անգամ պատճառաբանել էին, թե նա Հայաստան էր ժամանել պերսոնա նոն-գրատա ճանաչված Անդրանիկ Միհրանյանի հետ։
Միհրանյանի մուտքը Հայաստան արգելել էին, Արա Աբրահամյանին թույլ տվել, այս անգամ որևէ այլ անձի վերաբերյալ որոշում կայացված չի եղել։ Փաստացի ամբողջ պատվիրակությունից միայն Արա Աբրահամյանի մուտքն են խոչընդոտել։ Վերջինս, դուրս գալով, շնորհակալություն էր հայտնել «Զվարթնոցի» աշխատակիցներին, նշել, որ նրանք պարզապես հրահանգ էին կատարում։ Արա Աբրահամյանը խոստացել է 2 օր անց հայտնել իր համար խոչընդոտներ ստեղծելու պատճառները, նշել, թե տեղյակ է դրանցից, բայց առայժմ չի ցանկանում խոսել։
Ընդհանրապես, Հայաստանի գործող իշխանությունները բազմաթիվ անձանց նկատմամբ են այսպիսի գործողություններ արել։ Ռուսաստանում հայտնի շատ հայազգի գործիչների պարզապես արգելել են մուտք գործել Հայաստան, ինչպես նաև մի քանի այլ եվրոպական երկրներում հայ համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչների։ Պատճառն ընդամենը մեկն է, այդ մարդիկ հանդգնում են քննադատել Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը։ Եվ եթե արևմտյան երկրների ներկայացուցիչների դեպքում զուտ անձնավորված խնդիր է, ապա ռուսաստանահայերի նկատմամբ վերաբերմունքը նաև վերաբերմունք է հենց բուն Մոսկվայի նկատմամբ. անցանկալի անձ ճանաչված անձինք բոլորն էլ մեծ կապեր ունեն ռուսական պաշտոնական շրջանակների հետ։