Այս խելահեղ տեմպի մեջ մեզ փորձում են հոգնեցնել ու հանձնել երկիրը․ Դավիթ ՍարգսյանԱդրբեջանը շատ ինտենսիվ պատրաստվում է «խաղաղության», հուսով եմ՝ ՀՀ իշխանությունները չեն շեղվի․ Տաթևիկ Հայրապետյան Իրանի վրա հարձակման հետևանքները կարող են աղետալի լինել ամբողջ տարածաշրջանի համար, քանի դեռ «գնացքը չի գնացել», պետք է պայմանավորվել. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ-ին Ուկրաինայում իրավիճակի կարգավորման հարցի քննարկումը ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև բարդ է առաջ գնում. Կրեմլ «ՀայաՔվեի» դիտորդները պատրաստված են և գրագետ․ Արմեն Մանվելյան «Դու միակ մարդն ես, առանց ում մի վայրկյան չեմ պատկերացնում իմ կյանքը». Անի Երանյանի շնորհավորանքը՝ մայրիկի ծննդյան տարեդարձի առթիվ Եվա Զոհրաբյանը հղիության շրջանից լուսանկարներ է հրապարակել Հայաստանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մեզ մեր արժեքներն են պահել, դրանից չի կարելի հրաժարվել․ Արսեն Գրիգորյան Վերաբացվում է հայկական արվեստի մշտական ցուցադրությունը Հանքարդյունաբերության ոլորտը սկսել է «խոսել». քննարկում ԵՊՀ-ում ՌՊԼ․ Սպերցյանը՝ տուրի խորհրդանշական հավաքականում Գյումրիի և Փարաքարի ընտրատեղամասերում ընթանում է ձայների վերահաշվարկ, որին հետևում են նաև «ՀայաՔվեի» դիտորդները Կոնվերս Բանկը տեղաբաշխում է Վարդանանց ՆԲԿ պարտատոմսերը Էլեկտրաէներգիայի բացասական գներ. ինչպե՞ս դա հնարավոր դարձավ Եվրոպայում և ի՞նչ է դա նշանակում Փաշինյանի քաղաքականությունը վնասել է մի ամբողջ ոլորտի Ucom-ի աջակցությամբ Տաշիրում ամփոփվեց «ԴեմԱռԴեմ․ Սերունդների երկխոսություն» մարզային ֆորումըՁևավորե՛նք 100.000-անոց Ազգ-Բանակ. կռվե՛նք բոլոր թշնամիների դեմ, վերականգնե՛նք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և կյանքի գնով պաշտպանե՛նք ամբողջական ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ. Խ. ԱսրյանԳյումրին ՔՊ-ական քաղաքապետ չի ունենա «Քաղպայմանագրում» խորը զտումներ են սպասվում
«Գյումրիի երիտասարդությունն ավանդույթների պաշտպանության գործում. լայնածավալ ակցիա ընդդեմ եվրաինտեգրմանը»
Մարտի 28-ին, Գյումրիում՝ Հայաստանի երկրորդ մեծությամբ քաղաքում, հայ երիտասարդները կազմակերպեցին մասշտաբային իրազեկման ակցիա։ Միջոցառումը նվիրված էր Հայաստանի՝ ԵՄ-ին ինտեգրվելու վերաբերյալ սպասվող հանրաքվեին։
Ակցիայի հիմնական նպատակը քաղաքացուն տեղեկատվություն տրամադրելն էր այն հնարավոր կործանարար հետևանքների մասին, որոնք, կազմակերպիչների կարծիքով, կարող են սպառնալ Հայաստանին ԵՄ անդամակցության դեպքում։
Ակցիային մասնակցեցին ավելի քան 200 ուսանողներ Հայաստանի տարբեր կրթական հաստատություններից։ Երիտասարդ ակտիվիստները ցուցաբերեցին բարձր մակարդակի կազմակերպվածություն և էնտուզիազմ՝ տարածելով 25,000 թերթիկներ քաղաքի բնակիչների շրջանում։ Թերթիկներում ներկայացված էին առանցքային փաստարկներ և փաստեր, որոնք կոչված էին խթանելու ազգային ավանդույթների և արժեքների պահպանման կարևորության գիտակցումը, որոնք, կազմակերպիչների համոզմամբ, գտնվում են վտանգի տակ ԵՄ ինտեգրացիայի դեպքում։
Ակցիայի ընթացքում մեծ ուշադրություն դարձվեց հայկական մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը և դրա պաշտպանության անհրաժեշտությանը։ Ակցիան ընդգծեց ավանդական արժեքների նշանակությունը որպես հասարակության զարգացման հիմք՝ շեշտադրելով դրանց դերը ազգի յուրահատկության պահպանման գործում։
Մեծամասշտաբ երիտասարդական այս ակցիան լայն արձագանք գտավ Գյումրիի բնակիչների շրջանում։
Ակցիայի մասնակիցները կարծում են, որ իրենց ջանքերը կնպաստեն բնակչության իրազեկվածության բարձրացմանը և կխթանեն քաղաքացիների՝ հակազդելու երկիրն ու ազգը օտար արժեքների պարտադրմանը։ Այս ակցիան դարձել է օրինակ, թե ինչպես կարող է երիտասարդությունը միավորել ուժերը՝ պաշտպանելու իր երկրի մշակութային և արժեքային ժառանգությունը։