Պլանշետներ՝ «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի մասնակիցներին Ուկրաինայի օրինակը հստակ ցույց է տալիս՝ ինչ կարող է տեղի ունենալ երկրի հետ, որը, հայտնվելով ՌԴ-Արևմուտք դիմակայության սահմանին, կդադարի հետևել ազգային շահերին. Կոպիրկին Փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի գործով նոր քննություն կիրականացվի ՔՊ-ին ընտրածների մեջ գերակշիռ էր վարչական ռեսուրսը. Ավետիք ՉալաբյանՎիճաբանության ժամանակ քույրը դանակով հարվածել է եղբորը՝ պատճառելով մարմնական վնասվածք «Ես ստանում եմ 130 հազար դրամ աշխատավարձ, դրանով հնարավոր է օգտվել տրանսպորտից, գնել հաց, ձեթ, կարտոֆիլ ու սոխ». Ջուլիետա Ստեփանյան Հայաստանը հայտնվել է անվտանգային վակուումի մեջ․ Արմեն Մանվելյան Ծաղկաձորում ամփոփվել է Fastex-ի աջակցությամբ կայացած Future Economy Summit-ը Որպես ազատամիտ քաղաք՝ Գյումրին մերժեց ՔՊ-ին․ Մենուա Սողոմոնյան Փաշինյանը փորձելու է զավթել իշխանությունը Գյումրիում Ի՞նչ է սպասվում Շտայնմայերին Բաքվում Կառուցապատման շուկայում վաճառքի նոր գործիքներ են մշակվելՉինաստանը կկառուցի հսկա արեգակնային կայան ուղեծրում Անուշիկ Ավետյանը նշանակվել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Մինչև 20։00-ն ջուր չի լինի Իրազեկում՝ ապրիլի կենսաթոշակի վճարման գործընթացի վերաբերյալ Երևանի նշված հասցեներում գազ չի լինի Ադրբեջանի և ՀՀ-ի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել. Ալիև Ո՞ր երկրները զորախումբ կտեղակայեն Ուկրաինայում Փաշինյանը ոչ ոք է. ժողովուրդը նրան ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու մանդատ չի՛ տվել. Սողոմոնյան
Հանքարդյունաբերական ճյուղի մեկ աշխատակից միջինը 4 լրացուցիչ աշխատատեղ է ստեղծում. ԶՊՄԿ
Հանքարդյունաբերության մեկ աշխատողը միջինը չորս լրացուցիչ աշխատատեղ է ստեղծում այլ ոլորտներում` ըստ բազմապատկիչ էֆեկտի: Այս մասին մարտի 28-ին «Հանքարդյունաբերության դերն ու նշանակությունը տնտեսության մեջ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ (ԶՊՄԿ) կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը։
Նա նշել է, որ սոցիալական ոլորտում ներդրումների առումով գործարանը լուրջ նշաձող է դրել։
Ստեփանյանը հիշեցրել է, որ ձեռնարկությունը սոցիալական ծախսեր է իրականացնում ոչ միայն այն համայնքում, որտեղ գտնվում է գործարանը, այլ նաեւ այլ մարզերում։
«Բայց մենք փորձում ենք հատուկ ուշադրություն դարձնել այն համայնքին, որտեղ գործում է ձեռնարկությունը։
Բացի այդ, մենք նախաձեռնել ենք թվայնացման մեծ գործընթաց՝ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման համար: Սա ուղղակիորեն կապված է կայուն զարգացման, ESG-ի (էկոլոգիական, սոցիալական եւ կորպորատիվ կառավարում), աշխատավայրում անվտանգության կանոնների պահպանման եւ այլ ասպեկտների հետ»,- ասել է ընկերության կայուն զարգացման տնօրենը։
Նա հիշեցրել է, որ 2023-2024թթ. աշխարհում ամենամեծ ռիսկը հանքարդյունաբերության ոլորտում ճանաչվել է ESG-ն։
Ստեփանյանն ասել է, որ գործարանում փոխվել են սարքավորումները բնապահպանական մոնիթորինգ իրականացնելու եւ համակարգն արդիականացնելու համար, եւ մեծ ուշադրություն է դարձվում փոշու աղտոտվածության մակարդակի կառավարմանը։
«Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի գործարանի աշխատակիցները չգնան Երեւան՝ բժշկական ծառայություններ ստանալու, ինչը մասնավոր հատվածի մոտ հետաքրքրություն է առաջացրել բուժհաստատություններ հիմնելու համար»,- նշել է ձեռնարկության կայուն զարգացման տնօրենը։
Նա տեղեկացրել է, որ ԶՄՄԿ-ում աշխատում է 4600 մարդ, եւ նրանց ու նրանց ընտանիքի անդամների շրջանում քաղցկեղի դեպքերը (ընդհանուր 17 000 մարդ) 5-6 անգամ ցածր են հանրապետական ​​միջինից։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ (ԶՊՄԿ) կայուն զարգացման գծով փոխտնօրեն Աննա Սաղաբալյանն իր հերթին նշել է, որ Սյունիքը քաղցկեղի ցուցանիշներով լավ դիրքերում է։