Աղվան Ավագյան․ COVID-19 համավարակի տրանսֆորմացիոն ազդեցությունը Հայաստանի հյուրանոցային արդյունաբերության վրա
COVID-19 համավարակը աննախադեպ խաթարումներ է առաջացրել համաշխարհային զբոսաշրջային արդյունաբերության մեջ, մինչդեռ հայկական հյուրընկալության ոլորտը լուրջ տնտեսական կորուստներ է կրել ճանապարհորդության սահմանափակումների և սպառողների վարքագծի փոփոխության պատճառով: Այս հոդվածը ուսումնասիրում է համավարակի բազմաչափ ազդեցությունը հայկական հյուրընկալության արդյունաբերության վրա՝ վերլուծելով հիմնական մարտահրավերները, ներառյալ տաղանդների պակասը, ֆինանսական անկայունությունը և փոփոխվող հյուրերի սպասումները:
Հիմնվելով համաշխարհային հետազոտությունների և տեղական դեպքերի ուսումնասիրությունների վրա՝ հեղինակը ընդգծում է վերականգնման կարևորագույն ռազմավարությունները՝ թվային փոխակերպումը, կայուն գործելակերպը և աշխատուժի զարգացման ծրագրերը: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ չնայած շարունակական մարտահրավերներին, տեխնոլոգիաների, աշխատակիցների վերապատրաստման և հաճախորդների փորձի նորարարությունների ռազմավարական ներդրումները կարող են ամրապնդել երկարաժամկետ դիմադրողականությունը: Ուսումնասիրությունը գործնականում կիրառելի պատկերացումներ է առաջարկում ոլորտի մասնակիցների համար, որոնք կենտրոնացած են համավարակից հետո վերականգնման վրա:
Հիմնաբառեր՝ COVID-19-ի ազդեցությունը, հայկական հյուրընկալության ոլորտը, զբոսաշրջության վերականգնումը, կայուն զբոսաշրջությունը, աշխատուժի մարտահրավերները, թվային փոխակերպումը Գլոբալ մասշտաբների ճգնաժամ Գլոբալ հյուրընկալության ոլորտը ապրել է ժամանակակից պատմության մեջ իր ամենածանր ճգնաժամը, քանի որ COVID-19 համավարակը կաթվածահար է արել միջազգային ճանապարհորդությունները: Հայաստանի համար, որտեղ զբոսաշրջությունը կազմում է ՀՆԱ-ի մոտ 12%-ը, ազդեցությունը հատկապես ավերիչ է եղել:
Միջազգային ժամանումները 2020 թվականին նվազել են 84%-ով, իսկ հյուրանոցների զբաղվածության մակարդակը խիստ կարանտինի ժամանակահատվածներում նվազել է մինչև ռեկորդային ցածր՝ 15-20%: Քանի որ ոլորտը աստիճանաբար վերականգնվում է, պարզ է դառնում, որ համավարակը մշտապես փոխել է բիզնեսի գործունեության ձևը, սպառողների սպասումները և աշխատուժի կառուցվածքը՝ փոփոխություններ, որոնց հայկական բիզնեսները պետք է հարմարվեն երկարաժամկետ կենսունակություն ապահովելու համար: Կադրերի ճգնաժամ Զբաղվածության վրա ազդեցությունը անմիջական և լուրջ էր՝ արձագանքելով համաշխարհային միտումներին. հյուրընկալության ոլորտի աշխատողների 72%-ը կորցրեց աշխատանքը:
Նույնիսկ ճանապարհորդությունների վերսկսումից հետո Հայաստանը բախվեց աշխատուժի լուրջ պակասի, քանի որ որակավորված աշխատողները տեղափոխվեցին ավելի կայուն ոլորտներ: Վերջին տվյալները ցույց են տալիս, որ համավարակից չորս տարի անց ոլորտում թափուր աշխատատեղերի մոտ 40%-ը մնում է չլրացված, հատկապես այն պաշտոններում, որոնք պահանջում են միջազգային ծառայությունների չափանիշներին համապատասխանություն:
Այս խնդիրը սրվում է աշխատակիցների փոփոխվող առաջնահերթությունների պատճառով, ովքեր այժմ ակնկալում են ավելի լավ սոցիալական պաշտպանություն, բժշկական երաշխիքներ և աշխատանքի և անձնական կյանքի հավասարակշռություն։ Սպառողների վարքագծի փոփոխություններ Սպառողների վարքագծի փոփոխությունները նույնպես նշանակալի են եղել: Հիգիենայի և անվտանգության հարցերը մնում են առաջնահերթություն. ամբողջ աշխարհում զբոսաշրջիկների 68%-ը հաշվի է առնում սանիտարական միջոցառումները մնալու վայր ընտրելիս:
Հայկական հյուրանոցները արձագանքել են՝ ներդնելով անհպում տեխնոլոգիաներ. բջջային գրանցումը և թվային ճաշացանկերը դարձել են ստանդարտ նույնիսկ միջին դասի հյուրանոցներում: Համավարակը արագացրել է փորձառությունների վրա հիմնված զբոսաշրջության անցումը, ստեղծելով հնարավորություններ Հայաստանի համար օգտագործելու իր մշակութային ժառանգությունը:
Բուտիկ հյուրանոցներն ու էկո-հյուրանոցները Դիլիջանի նման տարածքներում ավելի արագ են վերականգնվում՝ առաջարկելով իսկական և անհատականացված փորձառություններ, որոնք համապատասխանում են համավարակից հետո ճանապարհորդների սպասումներին։
Ֆինանսական ճնշումներ Ֆինանսական սահմանափակումները շարունակում են խոչընդոտել ոլորտի վերականգնմանը: Հայաստանի հյուրընկալության բիզնեսներից շատերը կուտակել են զգալի պարտքեր կարանտինի ընթացքում, որոնցից 30%-ը դժվարանում է սպասարկել բարձր տոկոսադրույքով վարկերը: Վերականգնումը անհավասար է. Երևանի շքեղ հյուրանոցները հասնում են 65-70% զբաղվածության, մինչդեռ գյուղական հյուրատները շարունակում են գործել 40-45% զբաղվածությամբ:
Այս անհամապատասխանությունը արտացոլում է աճող անհավասարությունը նրանց միջև, ովքեր կարողացել են ներդրումներ կատարել արդիականացման մեջ, և նրանց միջև, ովքեր գործում են չափազանց փոքր շահույթով: Թվային գործիքները դարձել են հաջողության հիմնական գործոն. եկամուտների կառավարման և ուղիղ ամրագրման համակարգեր ներդրած հյուրանոցները վերականգնվել են 20-30%-ով ավելի արագ, քան նրանք, որոնք դեռևս ապավինում են երրորդ կողմի հարթակներին։ Կայունությունը՝ որպես նոր նորմա Կայունությունը նեղ նախաձեռնությունից վերածվել է բիզնեսի անհրաժեշտության. ճանապարհորդների 60%-ը նախընտրում է էկոլոգիապես մաքուր պրակտիկայով ապացուցված հյուրանոցներ։
Հայկական հյուրընկալության հյուրանոցները արձագանքում են՝ ներդնելով արևային էներգիա, ջրի խնայողության համակարգեր և համագործակցելով տեղական օրգանական ֆերմաների հետ։ Այս միջոցառումները ոչ միայն նվազեցնում են ծախսերը, այլև գրավում են բարձր եկամուտ ունեցող միջազգային զբոսաշրջիկներին։ Կառավարության «Կանաչ Հայաստան» ծրագիրը առաջարկում է խրախուսական հավաստագրեր՝ օգնելով տեղական ընկերություններին մրցակցել պրեմիում հատվածում։ Եզրակացություն COVID-19 համավարակը արմատապես փոխել է հայկական հյուրընկալության ոլորտի լանդշաֆտը՝ բացահայտելով դրա խոցելիությունները, բայց նաև բացելով վերափոխման հնարավորություններ։
Կայուն վերականգնումը կպահանջի երեք հիմնական հենասյուներ՝ տաղանդների զարգացում՝ համապարփակ ուսումնական ծրագրերի միջոցով, տեխնոլոգիաների ինտեգրում՝ արդյունավետությունը և հաճախորդների փորձը բարելավելու համար, և կանաչ նախաձեռնություններ, որոնք համապատասխանում են ճանապարհորդների նոր սերնդի արժեքներին։ Համավարակից հետո դարաշրջանի մարտահրավերների հաջող հաղթահարումը պահանջում է մասնավոր հատվածի և պետական մարմինների համատեղ ջանքեր։ Պետական-մասնավոր գործընկերությունները կարող են լրացնել տաղանդների պակասը՝ ստանդարտացված հավաստագրման ծրագրերի միջոցով, մինչդեռ ֆինանսական գործիքները, ինչպիսիք են ցածր տոկոսադրույքով վարկերը, կարող են օգնել փոքր բիզնեսներին դառնալ դիմացկուն։ Խելացի տեխնոլոգիաների ներդրումը պետք է համակցվի հայկական ջերմ, անհատականացված հյուրընկալության ավանդույթների պահպանման հետ։
Առաջիկայում ոլորտի դիմացկունությունը կախված կլինի ճանապարհորդների անընդհատ փոփոխվող սպասումներին և համաշխարհային շուկայի պայմաններին կանխատեսելու և հարմարվելու նրա կարողությունից։
Նորարարությունը որդեգրող և կառավարելու ճկունություն ունեցող ընկերությունները լավագույն դիրքում կլինեն երկարաժամկետ հաջողության հասնելու համար։ Ներկայիս մարտահրավերները վերածելով իրենց վերափոխելու հնարավորությունների՝ Հայաստանի հյուրընկալության ոլորտը կարող է ճգնաժամից դուրս գալ ավելի ուժեղ և ավելի դիմացկուն՝ պատրաստ ընդունելու իսկական, պատասխանատու և հիշարժան փորձառություններ փնտրող ճանապարհորդների նոր դարաշրջանը։