Մենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԻ տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Գործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԻնքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան
Տարադրամի փոխանակման 231 կետ է գործում, մոտ 80 տոկոսը փակման եզրին կկանգնեն. ԱԺ-ում այս խնդրով աշխատանքային քննարկում է նախաձեռնվել
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ այսօր հրավիրվել էր աշխատանքային քննարկում` տարադրամի փոխանակման կետերի, դիլերների, գրավատների գործունեության վերաբերյալ:
ԱԺ-ում աշխատանքային քննարկմանը ներկա տնտեսվարողները նշեցին, որ գրավատան պետական տուրքի այդպիսի բարձր չափ սահմանելու դեպքում գրավատները պարզապես կփակվեն, քանի որ ի վիճակի չեն լինելու վճարել այդ գումարները:
Արժութային դիլերների միության նախագահ Արամայիս Խաչատրյանը նշեց, որ նման դեպքում փոխանակման կետերը չեն կարող համարժեք acմրցակցել բանկերի հետ: Ըստ նրա՝ բանկի մասնաճյուղի պետտուրքը 350 000 դրամ է սահմանվել, նախկինում չէր վճարում, գլխամասը 3 մլն էր տալիս, իսկ փոխանակման կետը 50 000 էր: «Հիմա բանկի գլխամասի պետտուրքը սահմանվել է 7 մլն դրամ, իսկ մասնաճյուղինը՝ 350 000 դրամ: Համեմատենք մասնաճյուղը 15 և ավելի գործառույթներ է իրականացնում ու բոլոր գործառույթներից եկամուտներ է ստանում, իսկ փոխանակման կետն ընդամենը բանկայինի մեկ գործառույթն է իրականացնում, հավասար մրցակցություն չի լինի»,-ասաց նա:
Արամայիս Խաչատրյանը նշեց, որ ամեն ինչ առանց իրենց հետ քննարկման է եղել և ենթադրում է, որ նման եզրահանգման են եկել՝ բանկերի հետ քննարկելով, բայց չեն հիմնավորում՝ ինչ վերլուծության արդյունք է:
Խաչատրյանը նշեց, որ միջին հաշվով տարադրամի փոխանակման կետերը Երևանում 10 մլն դրամ են շրջանառում, իսկ մարզերում 3 մլն դրամ է շրջանառվում: «Եթե այդ տեսանկյունից նայենք, եկամուտները հասնում են 500 000 դրամի, աշխատավարձն ու ծախսերը փակելով՝ հաստատ չեն կարող ևս 250 000 պետտուրք վճարել: Փոխանակման 231 կետ է գործում, մոտ 80 տոկոսը փակման եզրին կկանգնի»,-ասաց նա:
Բացի այդ, նա նաև նշեց, որ վերջին տասը տարիներին փոխանակման կետերի եկամուտները մոտ 2,2 անգամ նվազել են, որը կարող են ԿԲ-ն և Հարկայինը փաստել: «Պատճառն այն է, որ փոխանակման կետերը պետք է սպասարկեն փոքրածավալ գործարքները»,-ասաց նա:
Գրավատների շահերը ներկայացնող Մհեր Գևորգյանը նշեց, որ ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ գրավատները և փոխանակման կետերը ֆինանսական բնագավառում կես տոկոսից էլ քիչ մասն են կազմում:
Ըստ նրա՝ կառավարությունը հիմնավորում է, թե ֆինանսական կայունությունն են ապահովում: «Կես տոկոսն ինչպե՞ս կարող է ֆինանսական կայունությանը վտանգ սպառնալ, ինչպես հիմնավորում են»,-ասաց նա:
Նա նաև նշեց, որ համեմատական կարգով եթե դիտարկեն գրավատան, վարկային կազմակերպության և բանկի շահույթները, կտեսնեն, որ վերջնական պետական տուրքի տարբերությունից օգուտը կազմում է 25 մլն և 120 մլն: «Անարդարության սկզբունքը դա է, որ փորք ու միջին ընկերությունները կանգնում են փակման շեմին»,-ասաց նա: