Տնտեսության վերաբերյալ 2019-ին գրանցված ուշագրավ 10 փաստ. Առաջին անհրաժեշտության որոշ ապրանքներ թանկացել են
Գյուղատնտեսության ոլորտը անկում է գրանցել, իսկ տնտեսական աճի տեմպին հիմնականում նպաստել են առեւտուրը եւ ծառայությունները՝ մասնավորապես   շահումով խաղերի կազմակերպման հետ կապված գործունեությունը եւ այլն: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Տնտեսական զարգացման նախաձեռնությունների կենտրոնը:
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Չլուծված Ամուլսարի հանքի շահագործման հարց, բայց միեւնույն ժամանակ հանքագործական  արդյունաբերության եւ բացահանքերի շահագործման ոլորտի աճ՝  20.5%-ով:
Մինչեւ սեպտեմբերը կառավարությունը որոշակիորեն նվազեցնելով եւ հետաձգելով արտաքին պետական պարտքի ավելացումը սեպտեմբերին անցել է ի սկզբանե պլանավորած գործողությանը՝ պետական պարտքը ավելացնելու հիմնական բեռը տեղափոխելով 2019թ.-ի չորրորդ եռամսյակ:
Արտահանման ծավալներն եւ արտարժույթի արտահոսքն աճել են (աճուրդով մեքենաների գնում, ներդրումային գործունեությունից եկամուտ եւ այլն):
2019թ.-ին գրանցված աշխատողների թվաքանակի զգալի աճ է արձանագրվել, սակայն դրանց մեծ մասը կազմում են չգրանցված աշխատողները, իսկ գործազրկությունը դեռեւս մնում է բարձր մակարդակի վրա
Հարկային եկամուտների զգալի աճ, որն ուղեկցվել է ծախսերի՝ հատկապես կապիտալ ծախսերի մեծ չափերի հասնող թերակատարմամբ:
Միջին ամսական աշխատավարձի աճ, որը, սակայն, ուղեկցվել է ակցիզային հարկերի բարձրացմամբ:
Օրենսդրական փոփոխությամբ բարձրացել է նվազագույն աշխատավարձը, որը գերազանցում է նվազագույն սպառողական զամբյուղը, սակայն 2020թ.-ին սոցիալական վճարը աշխատողի համար կդառնա 5%՝ ներկայիս 2.5%-ի փոխարեն:
Համեմատաբար ցածր գնաճի մակարդակ, սակայն առաջին անհրաժեշտության  որոշ ապրանքների՝ թռչամսի, մակարոնեղենի, բանջարեղենի եւ հատկապես կարտոֆիլի զգալի բարձրացում:
Թեեւ գրանցել ենք ընդհանուր օտարերկրյա ներդրումների աճ, սակայն զուտ հոսքերի մասով (զուտ հոսքերը օտարերկրյա ներդրումների գծով ստացումների եւ մարումների տարբերություններն են) ունենք զգալի անկում»: