Երեւանը պատրաստ է համակարգել ԵՏՄ ոսկերչական բրենդի ձեւավորման ծրագրի իրականացումը. ՀՀ վարչապետ
Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի նախագահության ընթացքում ապահովվել է առաջընթաց ոսկերչական իրերի ընդհանուր շուկայի ստեղծման գործում, եւ այսօր մենք հանդես ենք գալիս նախաձեռնությամբ՝ առաջարկելով երկրներից յուրաքանչյուրին իրականացնել խոշոր ինտեգրացիոն նախագծերից մեկի համակարգումը։ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել համակարգել Եվրասիական միության ոսկերչական բրենդի ձեւավորման ծրագրի իրականացումը, ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է, որ այսօրվա նիստը վերջինն է Հայաստանի նախագահությամբ։
Հայաստանի կառավարության ղեկավարը ընդգծեց, որ նիստի շրջանակում քննարկվել են մինչեւ 2025 թվականը եվրասիական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղվածության մի քանի սկզբունքային հարցեր, ստորագրվել է համաձայնագիր Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների աշխատավորների կենսաթոշակային ապահովման համաձայնագիրը, ինչը, նրա կարծիքով, զգալի առաջընթաց է միության աշխատանքային ռեսուրսների միասնական շուկայի արդյունավետ գործունեության համար պայմանների ստեղծման գործընթացում։
«Մենք նաեւ քննարկել ենք  ԵՏՄ անդամ պետությունների միջեւ պատնեշների վերացման աշխատանքի ընթացքը միության ներքին շուկայի գործունեության շրջանակում։
Անհրաժեշտ ենք համարում շարունակել գոյություն ունեցող պատնեշների վերացմանը եւ նոր պատնեշների ստեղծումը կանխող մեխանիզմների ստեղծմանն ուղղված համատեղ ջանքերը։ Բացի այդ, ընդունվել են որոշումներ ծառայությունների առանձին սեկտորների ազատականացման ծրագրերի իրականացման մասին՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում»,- եզրափակել է նա։