500 ձրիակեր նստած է Հակակարկտային ծառայությունում. Բերբերյանի խնդրանքը՝ Ցոլակյանին
Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը երեկ կառավարության նիստում որոշել էր լավ լուրեր հաղորդել։ Նախ հայտարարեց, որ այս տարի ցրտահարություն չի սպասվում։ Ապա ասաց, որ Սեւանա լճի մակարդակը բարձրանալու է․ Armdaily.am-ի հետ զրույցում «Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորում» հ/կ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը նշեց, որ այս տարի կարծես հաջողվել է խուսափել ցրտահարության վտանգից: «Կարծես, թե միայն ապրիլի վերջին ցրտերը կարող են վնաս տալ: Հնարավոր է նաև մայիսին, բայց քիչ հավանական եմ համարում»,- ասաց հ/կ-ի նախագահը: Նրա խոսքով՝ շատ ավելի լուրջ վտանգ են ներկայացնում հակակարկտային կայանների անմխիթար վիճակը և անորակ աշխատանքը: «Ես կխնդրեի Ֆելիքս Ցոլակյանին, ինչպես կադրերի լուրջ վերանայում անել, այնպես էլ դուրս շպրտել այդ հին սարքերը և նոր համակարգ մտցնել հանրապետությունում: Մոտ 500 ձրիակեր նստած է, ասենք հակակարկտային ծառայությունում կամ մեկ այլում, և աշխատեցնում են այդ ոչ էֆեկտիվ ծառայությունը»,- ասաց Բերբերյանը: Վերջինս անդրադարձավ նաև այս տարվա բերքատվությանը: Հ/կ-ի նախագահը նշեց, որ կզգացվի բանջարեղենի պակաս: «Լոբազգիների բերքի հետ կապված կունենանք բանջարեղենի պակաս: Կարտոֆիլի շատ խիստ պահանջ կունենանք, որովհետև սերմացու քիչ ձեռք բերեցինք, այն էլ մասնավորի ուժերով՝ պետությունը չի օգնել»,- ասաց Բերբերյանը Ինչ վերաբերում է Սևանա լճի մակարդակի բարձրացմանը, ապա հ/կ-ի նախագահը քիչ հավանական է համարում այս փաստը, քանի որ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի տնօրենը փոխվել է և իրավիճակը դեռ պարզ չէ: «Քաոսային իրավիճակ է հիմա կոմիտեում, նոր նախագահ են նշանակել ինչ-որ թարգմանչի, որը անընդունելի է: Եվ ես չեմ կարծում, որ այդ համակարգը կկարողանան աշխատեցնել»,- նշեց հ/կ-ի նախագահը: Խոսելով նաև ներկայիս իշխանությունների և Գյուղատնտեսության նախարարության մասին, Բերբերյանը նշեց, որ վերջին 3 տարվա ընթացքում ոչ մի բանով չի զբաղվել: Բարձիթողի վիճակում են թե անասնապահությունը, թե գյուղատնտեսությունը: «Այնպես չի, որ աշխատանք չեն ունեցել անելու, պարզապես մասնագետներ չկան»,- ասաց Բերբերյանը: