Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը մտնում է նոր փուլ. Ռուբեն Սաֆրաստյան
Թուրքիան իր նպատակը հստակ ձեւակերպել է՝ դառնալ տարածաշրջանային առումով առաջատար պետություն, որոշումներ ընդունող ուժի կենտրոն: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 10-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ ԳԱ Արեւալագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նրա խոսքով, եթե այդ տեսանկյունից նայում ենք Թուրքիայի քաղաքականությունը Մերձավոր Արեւելքում, տեսնում ենք, որ նա իր նպատակին հասնում է:
«Թուրքիան իր զինված ուժերով ագրեսիա է իրականացրել եւ ներկայություն է ապահովել Հյուսիսային Սիրիայում, վերջերս հնչեց պաշտոնական հայտարարություն, որ Սիրիայի տարածքի 8 հազար քառակուսի կիլոմետր գտնվում է Թուրքիայի վերահսկողության ներքո: Այսինքն հարեւան երկրի այդքան տարածք Թուրքիան, ըստ էության, օկուպացրել է: Թուրքական 40 հազարանոց բանակը գտնվում է Կիպրոսում: Հիմա թուրքական բանակը փորձում է տեղափոխվել Լիբիա: Թուրքիան ունի իր ռազմաբազաները Աֆրիկայում, Կատարում: Սա ինձ հնարավորություն է տվել դեռ անցյալ տարի գալ եզրակացության, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը մտնում է մի նոր փուլ, որի էությունը զինված ուժերի օգտագործումն է՝ լինի Սիրիայում, Լիբիայում, թե այլ տեղ: Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը մտել է շատ վտանգավոր մի փուլ իր բոլոր հարեւանների համար, եւ Թուրքիան չի զլանում օգտագործել իր ռազմական ներուժը: Մերձավոր Արեւելքում ամենաուժեղ զինված ուժերը հենց Թուրքիայինն է»,-ասաց Սաֆրաստյանը:
Նա նկատեց, որ Թուրքիան արդեն պաշտոնապես հայտարարել է, որ կողմ է ամերիկյան զորքերը Իրաքից դուրս բերելուն. «Սա նաեւ հաշվարկի արդյունք է, քանի որ ամերիկյան զորքերի դուրս բերումը կնպաստի Թուրքիայի այդ նոր նպատակների իրականացմանը»: