Ում վարչապետը ասում է «ֆաս», բոլորը գնում են այդ ուղղությամբ․ Նաիրա ԳևորգյանՄենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԻ տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Գործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԻնքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան
Սպառողին մոլորեցնելով հարստանում են, իսկ ՏՄՊՊՀ-ն նորից քնած է
Ժողովրդի գրապանի հաշվին սեփական բիզնեսի առաջխաղացումն ապահովելը դարձել է բիզնես միջավայրի լայն գործունեության անբաժանելի մասը: Այսպես է արդեն երկար տարիներ, սակայն զարմանալի է, որ պետական մարմինները շարունակում են նման բաների  վրա աչք փակել ու դրանով անբարեխիղճների ջրաղացին ջուր լցնել:
Վերջին շրջանում երշիկի շուկայում իրականացված լրագրողական դիտարկումները ցույց են տվել, որ որոշ ֆիրմաների, մասնավորապես՝ «Բեկոն» ապրանքատեսակի մսամթերքի մանրածախ գինն աճել է: Թանկացման պատճառը հասկանալու համար սովորական սպառողը սկզբում կմտածի, թե ֆիրմայի կողմից արտադրվող մսամթերքի բաղադրությունն է փոխվել, բայց, արի ու տես, որ իրականում ոչինչ էլ չի փոխվել:
Պարզապես այս ընկերությունը որոշել է սպառողի գրպանի հաշվին իր վաճառքի ծավալներն ավելացնել: Կհարցնեք ինչպե՞ս: Շատ պարզ. ընկերությունը մեծածախ վաճառքի գինը թողել է նույնը, իսկ մանրածախի գինն ավելացրել է, մեծացնելով նաև տվյալ խանութի եկամուտի չափը: Այս քայլին նա գնացել է պայմանով, որ խանութը սեփական եկամուտն ավելացնելու համար շահագրգռված լինի ավելի շատ «Բեկոնի» արտադրանքը վաճառել, քան մյուսներինը:
Այս ամենից անտեղյակ սպառողը, հավատալով խանութի վաճառողի գովասանքներին, բնական է, որ առանց երկար մտածելու եղածից կընտրի հենց այն տեսակը, ինչը հրամցվում է: Այսպիսով, սպառողն անկախ իր կամքից ընկնում է ընկերության կողմից լարած թակարդը և նախկինի համեմատ ավելի շատ գումար տալիս նույն որակի ու տեսակի ապրանքի համար: Դրանից շահում է թե՛ ընկերությունը, թե՛ մանրածախ առևտրով զբաղվող խանութը:
Այս մոտեցումը մրցակցային սցենարներում նորություններ չէ, սակայն զամանալի է, որ սպառողի գրպանի հաշվին նման մանիպուլացիաները երկար տարիներ է չի նկատում Տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովը, որն ի պատոնե նման դեպքերը բացառելու համար է ստեղծված:
Ստացվումէ, որ ընկերությունները ժողովրդին թալանելու հաշվին ինքնագործունեությամբ  են զբաղվում, իսկ ՏՄՊՊՀ-ն էլ, սովորույթի  համաձայն, շարունակում է իր տաքուկ «պոստում» մուշ-մուշ քնած մնալ: Եվ այս պայմաններում  իշխանություններն ինչքան էլ փորձեն ներդումներ բերելու համար ջանքեր գործադրել, մեծ արդյունքի չեն հասնի, քանի որ պետական մարմինները շարունակում են հին ձևով «աչք փակել» անբարեխիղճ մրցակցություն կոչվող երևույթների վրա, իսկ տնտեսվարողներն էլ օգտվելով այս բարձիթողի իրավիճակից, շարունակում են սպառողին մոլորեցնելով հարստանալ: