ԲՀԿ-ն գործել և շարունակում է գործել ժողովրդի կամքն ու ցանկությունները հաշվի առած
ԲՀԿ-ի գործունեության ամբողջ շրջանում էլ ականատես ենք լինում, որ ժողովրդավարական արժեքները գերական են եղել կուսակցության համար, ինչն էլ նրանց գաղափարախոսության հիմքն է:
Իսկ ո՞րն է ժողովրդավարության կարևորագույն ցուցիչներից մեկը: Իհարկե ժողովրդի կամաարտահայտությունը, որն դրսևորվում է հանրաքվեի միջոցով:
Իհարկե ներկայումս հասարակության շրջանում համար մեկ քննարկվող թեման Սահմանադրական փոփոխությունների թեման է, որի հանգուցալուծումը պետք է տեղի ունենա հանրաքվեի միջոցով: Եվ ԲՀԿ երբեք էլ դեմ չի եղել համաժողովրդական հանրաքվեին, պարզապես հարցի լուծում միշտ էլ ցանկացել է լուծել ինստիտուցիոնալ մակարադակում, որտեղ և պետք է լուծվեն ցանկացած հարց:
Բայց ինչևէ, արդեն իսկ Սահմանադրական փոփոխությունների հարցը ընդունվել է, որ պետք է լուծվի հանրաքվեի ճանապարհով: Եվ վերջինիս դիրքորոշումը ոչ միայն քաղաքական տեսանկյունից է ճիշտ, այլև դեռ հեռանկարներ է թողնում կառուցողական քննարկումներ ծավալելու համար, ի հակադրություն այլ ուժերի, որոնք ակտիվ կերպով փորձում էին ինչ որ ինտրիգներ մտցնել ՍԴ փոփոխությունների հարցի շուրջ:
Եվ բավական աբսուրդային կլիներ հարցի քննությունը ուղարկել Սահմանադրական դատարան, որը ոչ թե նեյտրալ կողմ է, այլ շահագրգիռ: Ուստի տվյալ պարագայում ԲՀԿ ընտրել է միակ ճիշտ քաղաքական դիրքորոշումը, զերծ մնալով ինչ որ խմբերի շահերի բախումից: Եվ մենք ևս մեկ անգամ ականատես եղանք, որ ԲՀԿ-ի համար ժողովրդի կամքն ու խոսքը գերակա է և հենց ժողովուրդն էլ պետք է որոշում կայացնի այս կարևորագույն խնդրի հետ կապված: Այո ԲՀԿ-ն չի մասնակցի հանրաքվեին, այդկերպ կարևորելով ժողովրդի խոսքն ու կամքը, բայց և միևնույն ժամանակ չմտնելով իրավական տեսանկյունից թերի պրոցեսի մեջ, բռավո: