ԲՀԿ-ն միշտ էլ կսատարի ուղիղ ժողովդավարության իրականացման գաղափարին...
Օրեր առաջ Ազգային ժողովն ընդունեց սահմանադրական փոփոխությունները հանրաքվեի դնելու որոշման նախագիծը՝ 88 կողմ և 15 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Մի քանի օր անց, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց ապրիլի 5-ին հանրաքվե նշանակելու մասին հրամանագիրը: Այս դեպքում ապրիլի 5-ին հանրաքվեի կդրվի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահի ու անդամների լիազորությունների դադարեցման հարցը։
Այս օրերին սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված եղան բուռն քննարկումներ և հնչեցին բազմաթիվ կարծիքներ՝ սկսած իշխանության, ընդդիմադիր խմբակցության անդամներից, վերլուծաբաններից, քաղաքագետներից մինչև ՀՀ քաղաքացի: Բնականաբար դիրքորոշումները, կարծիքները, մեկնաբանությունները տարբերվում էին միմյանցից. ԼՀԿ-ի անդամները հայտարարեցին, որ պատրաստ են դիմել ՍԴ-ին ՍԴ հարցով, որի համար «ընդամենը» անհրաժեշտ էր ևս 10 պատգամավորի ստորագրություն (իրականում տրամաբանությունից դուրս է): Այնուհետև ԼՀԿ պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը հայտարարեց, որ ԲՀԿ-ն մի տեսակ կաշկանդված է իր որոշումներում: Սակայն, ինչպես տեսանք ԲՀԿ ղեկավարն իր խոսքում հստակ նշեց և հիմնավորեց խմբակցության դիրքորոշումը՝ ՍԴ-ին չդիմելու կապակցությամբ:
Այսօր կայացավ ԲՀԿ-ականների քաղխորհրդի նիստը, որի ժամանակ որոշում կայացվեց չմասնակցել Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվեին: Ընդդիմադիր կուսակցությունը միանշանակ կողմ է հանրաքվեի միջոցով ուղիղ ժողովդավարության իրականացման գաղափարին, հետևաբար կարող ենք ասել, որ միշտ էլ ընդդիմադիր կողմը՝ ԲՀԿ-ն կանգնած է եղել և սատարել է ժողովրդին: Այս անգամ ևս խմբակցության անդամները հանդես եկան իրենց կառուցողական դիրքորոշումով: