ԲՀԿ-ի դիրքորոշումը հստակ տարբերվում է մյուս ուժերի՝ հանրաքվեի պրոցեսին չմասնակցելու դիրքորոշումից
Գարիկ Գասպարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Սահմանադրական փոփոխությունների իրավական ասպեկտից խոցելիությունը բոլորին էլ հայտնի է, դրա մասին անգամ միջազգային հանրությունն է արձանագրել: Այս մասին սակայն հայտարարել էր նաև ԱԺ ԲՀԿ խմբակցությունը հենց այս նախագծի խորհրդարանական լսումների ժամանակ, անգամ առաջարկով էին հանդես եկել, քննարկումներ կազմակերպել և պրոցեսի օրենսդրական բացերն ու խախտված դրույթները վերանայելու և նոր ընթացակարգ մշակելու կապակցությամբ: Սակայն ԱԺ մեծամասնությունն անպատասխան թողեց այդ առաջարկը, ինչին էլ տրամաբանորեն հաջորդեց ԲՀԿ դիրքորոշումը, այն է չմասնակցել հակաիրավական պրոցեսի: Մեծ հաշվով սա հների և նորերիր պայքեր էր կարծես թե, որին ԲՀԿ-ն չցանկացավ մասնակցություն ունենալ, ինչը կրկին անգամ պետք է նշենք, որ խոհեմ էր, ԲՀԿ-ն այդտեղ չուներ շահագրգռվածություն: Մյուս կողմից բոլոր այն «աբիժնիկ» շրջնակաները, ովքեր ԲՀԿ-ի դիրքորոշումը փորձում են ասոցացնել հների (ՀՀԿ,ՀՅԴ և այլն) դիրքորոշման հետ՝ հանրաքվեին չմասնակցելու տեսանկյունից, շտապեմ հիասթափեցնել, ԲՀԿ դիրքորոշումն արմատապես տարբերվում է նրանց դիրքորոշումից, քանի որ կա դրա հիմնավոր բացատրությունները: Եթե որոշ ուժեր, զուտ ինքնանպատակ կամ անձնական ամբիցիաներից ելնելով էին չմասնակցության որոշում կայացրել, ապա ԲՀԿ-ականները հստակ հայտարարել էին, որ իրենց առաջարկը՝ իրավական բացերը կարգավորելու, անարձագանք թողնելուց հետո, այլ բան չի մնում քաղաքակն որոշման տեսանկյունից, քան չմասնակցել այդ թերի իրավական հիմք ունեցող պրոցեսին: Այսքանով վերջակետ է դրվում բոլոր այն շահարկումներին, որոնց միջոցով փորձ է արվում ԲՀԿ-ին ասոցացնել հների հետ, ուղղակի որոշ շրջանակներ քաղաքական խոսք ասելու անկարողությունից անցել են ակնհայտ սադրանքների և զրպարտանքների, ոչինչ դա ԲՀԿ-ի վրա չի կարող վատով անդրադառնալ, որովհետև իրենց հորինած սցենարին, իրենցից ու իրենց ֆեյքերից բացի, ովքեր հակաքարոզ են իրականացնում համացանցում, ուրիշ ոչ ոք չի հավատում: