Ֆրանսիայում երկարաձգվեց մասնակի գործազրկության ռեժիմը. Ռիա Նովոստի Աշխարհ
Մասնակի գործազրկության ռեժիմը Ֆրանսիայում կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով երկարաձգվել է մինչև հունիսի 1-ը, ասվում է Ֆրանսիայի առողջապահության նախարարության ղեկավար Օլիվյե Վերանի և պետական հաշիվների նախարար Գերալդ Դարմանմանի հաղորդման մեջ: «Հաշվի առնելով կորոնավիրուսային համաճարակի ազդեցությունը, մասնակի գործազրկության ռեժիմը կերկարաձգվի մինչև հունիսի 1-ը։ Դժվարություններ ունեցող գործատուներին օգնելու համար մասնակիորեն կվճարվեն նրանց աշխատողները, որպեսզի պաշտպանվեն նրանց աշխատատեղերը կորցնելու ռիսկից», - ասվում է հաղորդագրության մեջ: Մասնակի գործազրկության նպաստները կազմում են աշխատավարձի 84% -ը: Եթե աշխատավարձը հավասար է նվազագույն աշխատավարձին, ապա փոխհատուցումը պետք է լինի 100%: Չորեքշաբթի օրը Աշխատանքի նախարար Մուրիել Պենիկոյի խոսքով՝ 11,3 միլիոն աշխատակից և 890 հազար ընկերություն պաշտպանված են գործազրկության մասնակի մեխանիզմով: Ֆրանսիայում կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով մարտի 17-ին ներդրվել է մեկուսացման ռեժիմ: Երկիրը փակել է սրճարանները, ռեստորանները, կինոթատրոնները, թանգարանները, զբոսայգիները, ոչ պարենային խանութները, ուսումնական հաստատությունները: Նախատեսվում է, որ Ֆրանսիան կարանտինից դուրս գալ կսկսի մայիսի 11-ին: Երեքշաբթի օրը վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը ներկայացրեց կարանտինային պլան՝ հայտարարելով մանկապարտեզների և դպրոցների, խանութների աստիճանական բացման մասին: Այնուամենայնիվ, ռեստորաններն ու սրճարանները շարունակում են մնալ փակ: Տրանսպորտային միջոցներում դիմակներ կրելը պարտադիր կդառնա մայիսի 11-ից հետո, ասել է կառավարության ղեկավարը: