Ֆինլանդիայի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել է Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը
Ֆինլանդիայի պատմության մեջ առաջին անգամ խորհդարանական ընտրություններում ոչ մի կուսակցություն ձայների 20 տոկոս չի հավաքել, իսկ երեք առաջատար կուսակցությունները ստացել են մոտ արդյունքներ, տեղեկացնում է երկրի արդարադատության նախարարությունը, հաղորդում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Ձայների 100 տոկոսի հաշվարկից հետո Սոցիալ-դեմոկրատական (ընդդիմադիր) կուսակցությունը հավաքել է 17,7 տոկոս կամ խորհրդարանում ունի 40 տեղ, (նացիոնալիստական) «Իսկական ֆիններ»-ը հավաքել է 17,5 տոկոս կամ 39 տեղ, Կոալիցիոն կուսակցությունը ստացել է 17 տոկոս ձայն կամ 38 տեղ, (կառավարող) «Ֆինլանդական կենտրոն»-ը ստացել է 13,8 տոկոս կամ 31 տեղ, «Կանաչ միությունը»՝ 11,5 տոկոս կամ 20 տեղ, մնացածները՝ 10 տոկոսից պակաս»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Ֆինլանդիայի խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական պաշտոնական արդյունքները կհրապարակվեն ապրիլի 17-ին, յուրաքանչյուր ընտրական տարածքում ադյունքների հաստատումից հետո։
Ընտրությունների վերջնական արդյունքների հաստատումից հետո կուսակցությունների առաջնորդները պետք է սկսեն բանակցություններ խորհրդարանում մեծամասնության կառավարական կոալիցիայի ստեղծման համար, ինչից հետո կնշանակվեն վարչապետ եւ նախարարներ։
ՍԴԿ առաջնորդ Անտի Ռինեն արդեն հայտարարել է, որ կուսակցությունն առաջին անգամ է դարձել վարչապետի կուսակցություն 1999 թվականից ի վեր, բայց նա ձայների ավելի մեծ քանակություն էր ակնկալում։
Ազգայնականների առաջնորդ Յուսի Խալա-ախոյին ձայն է տվել ընտրողների ամենամեծ մասը՝ 30527 ձայն, այն դեպքում, երբ սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդ Անտի Ռինեն ստացել է ընդամենը 11970 ձայն։