Կառավարության ընդունած որոշմամբ՝ կստեղծվի ծախսերի հայտարարագրման նոր ինստիտուտ (տեսանյութ)
Կառավարությունը ընդունեց «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է նոր ծախսերի հայտարարագրման ինստիտուտ:
Նախագիծը զեկուցող ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ որոշակի կոնկրետ ծախսերի դեպքում անձը պարտականություն է կրում այն հայտարարագրելու, եթե օրինակ՝ այդպիսի ծախսի միանվագ արժեքը գերազանցում է մեկ միլիոն ՀՀ դրամը:
«Այս բարեփոխումների արդյունքում ունենալու ենք աշխարհում ամենաառաջադեմ հայտարարագրման համակարգը, որը կոռուպցիայի կանխարգելման տեսանկյունից մեծ կարևորություն է ունենալու»,-ասաց նա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ որևէ տարօրինակ բան չկա նրանում, որ ամենաառաջադեմ հայտարարագրման ինստիտուտն են ներդնում պետական պաշտոնյաների համար: «Կառավարության կարևորագույն ծրագրերից մեկը կոռուպցիայից զերծ երկիր ունենալն է և վերջերս ընդունված ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ կոռուպցիան դիտվում է ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը:
Մինչ հիմա պետական պաշտոնյաները, ըստ էության, հայտարարագրում էին իրենց եկամուտները, հիմա առաջարկվում է, որ հայտարարագրեն իրենց ծախսերը նույնպես: Շեմեր են դրվել և դրանից բարձր ծախսերը պետք է հայտարագրվեն, որի արդունքում կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հնարավորություն կունենա համեմատել հայտարարագրած եկամուտները և ծախսերը:
Արդրադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ ավելի վաղ կատարված փոփոխությամբ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հնարավորություն է ստանում մատչելիություն ստանալ ֆինանսական տվյալներին, բայց ոչ մանրամասն: