Պուտինի մամուլի խոսնակը խոսել է սահմանների բացումից և ասել` որն է խնդիրը
Պեսկովի հայտարարթյնը հնչել է Հայաստանմ վերջին զարգացﬓերի ֆոնին։ Արդեն ավելի քան 10 օր` Հայաստանի քաղաքացիները բողոքի ակցիաներ են իրականացնմ՝ իշխանթյններից պահանջելով ՌԴ-ի հետ սահմանների բացման վերաբերյալ բանակցթյններ սկսել։ Ոչ ﬕ երկիր շահագրգռված չէ փակ սահմանների և ավիահաղորդակցթյան բացակայթյան իրավիճակը երկարացնել հարցմ, սակայն կորոնավիրսի համավարակը շարնակվմ է։ Ինչպես փոխանցմ է ՌԻԱ Նովոստին, այս կարծիքն է հայտնել ՌԴ նախագահի մամլի քարտղար Դﬕտրի Պեսկովը՝ տարածաշրջանի լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքմ։ Նշենք, որ արդեն ավելի քան 10 օր է` Հայաստանի քաղաքացիները բողոքի ակցիաներ են անցկացնմ՝ իշխանթյններից պահանջելով ՌԴ-ի հետ սահմանների բացման վերաբերյալ բանակցթյններ սկսել։ Նրանք «Ռսաստան եմ զմ գնալ» կոչի ներքո ավտոերթ են իրականացրել, ինչպես նաև ﬕ քանի բողոքի ցյց՝ կառավարթյան և Ազգային ժողովի շենքերի դիմաց
«Շատ դեպքերմ, որքան գիտեմ, ռսական կողմը պատրաստ է վերականգնել ավիահաղորդակցթյնը, ղիղ հաղորդակցթյնը, բայց որոշ երկրներ առայժմ իրենք պատրաստ չեն և համարմ են, որ Ռսաստանմ կորոնավիրսով հիվանդացթյան մակարդակը դեռևս գերազանցմ է թյլատրելի նորﬔրը։ Որոշ երկրներ էլ ﬔր տեսանկյնից են ռիսկի խմբմ են։ Ոչ ոք շահարգրգռված չէ, որ այս իրավիճակը երկարացվի, բայց համավարակը, ցավոք, շարնակմ է քայլել ﬔր մոլորակով, համավարակն ավարտված չէ»,-ասել է Պեսկովը։ Չնայած տնտեսական վատ հետևանքներին, բոլոր քայլերը բխմ են Ռսաստանի քաղաքացիների անվտանգթյնից, իսկ ներկա պահին կորոնավիրասային իրավիճակը մտահոգիչ է։