Արտադրողները հայտնվել են ծանր վիճակում. Ավագ Հարությունյանը՝ խաղողի մթերման մասին
Մենք հանդիպել ենք այնպիսի իրավիճակի, որ Կառավարությունն արել է այն, ինչ կարող է անել, բայց պարզվեց, որ դա բավարար չէ և խնդիրը Կառավարությունից կախված չէ: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով խաղողի մթերման խնդրին:
«Բոլոր հարցերի պատասխանները Ռուսաստանի ներսում է, այստեղ շուկան կոլապսի մեջ է: Մեր խաղողի 90 տոկոսից ավելին դառնում է կոնյակ, իսկ կոնյակի 90 տոկոսը վաճառվում է Ռուսաստանում, իսկ Ռուսաստանի շուկան հիմա պարալիզացված է, մարդկանց գնողունակությունն է ընկել, դրա համար արտադրողները ծանր վիճակի մեջ են»,- ասաց նա:
Ավագ Հարությունյանը նշեց, որ արտադրողների ծանր վիճակի հետ կապված խնդիրը երկու կողմ ունի՝ նրանք չունեն գումար, քանի որ չեն վաճառել ապրանքը և երկրորդ՝ չունեն ռեալ տեղ, որ լցնեն խաղողը և այս պարագայում Կառավարությունը հանեց բոլոր սահմանափակումները, ինչը կանաչ ճանապարհ էր:
Նա նշեց, որ խնդիր դարձան, ոչ թե վարկի տոկոսները, որը պետությունը վերցրեց իր վրա, այլ մայր գումարը: «Բանկը ասեց, որ տոկոսները շատ քիչ են և կարևոր է գրավը, քանի որ մայր գումար վճարելը շատ ավելի դժվար է, քան տոկոս վճարելը: Այստեղ խաղն արդեն դուրս եկավ Կառավարության դաշտից և մտավ արտադրող-բանկ դաշտ»,- ասաց նա և նշեց, որ արտադրողներն արդեն վաղուց իրենց ունեցվածքը գրավ են դրել:
Ավագ Հարությունյանը նկատեց, որ ստեղծված իրավիճակում ամեն դեպքում կան քիչ գործարաններ, որոնք փորձում են շահող դուրս գալ և կան որոշ գյուղացիներ, որոշակի խմբեր, որոնք փորձում են սրել իրավիճակը:
«Կառավարությունն արել է այն, ինչ կարող էր անել ցանկացած կառավարություն, սակայն այս տարի բերքը շատ է և գործարանների վիճակն է շատ վատ: Լուծումը հիմա պետք է լինի գյուղացի-գործարար երկխոսության մեջ, իրենք պետք է բանակցեն, քանի որ Կառավարությունը չի կարող պարզապես գրանտներ բաժանել: Մեծ հաշվով տուժելու է երկու կողմն էլ»,-ասաց նա:
Ավագ Հարությունյանը նաև նշեց, որ թեև Կառավարությունը կարող է կոնյակի սպիրտ պատվիրել կամ գնել բերքը և տալ գործարաններին, սակայն դա խնդիրը կլուծի 10-20 տոկոսով, իսկ մնացածն արդեն խաղողագործերը և վերամշակողները պետք է լուծեն: Նրա խոսքով՝ նույն վիճակն է նաև Ռուսաստանում, Եվրոպայում: