«Մենք Լուկաշենկոյի լեգիտիմության ճանաչման կարիք չունենք». Բելառուսի ԱԳՆ
Բելառուսի արտգործնախարարությունից հայտարարել են, որ Արևմուտքի որոշ երկրների՝ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի օրինական լինելը կասկածի տակ դնելու ձգտումը չի արտահայտում միջազգային հանրության մեծամասնության կարծիքը, գրում է eadaily.com կայքը:
Միևնույն ժամանակ արտգործնախարարությունից ընդգծել են, որ այլ երկրների «ներքին գործերին միջամտելու արգելքը միջազգային իրավունքի հիմնաքարերից մեկն է, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածում»:
«Բելառուս ժողովուրդը չի սպասում ինքնակոչ «օրինականացնողների» կողմից իր իշխանության «օրինականացմանը»: Այս հարցը հորինված ու արհեստական է:  Արևմուտքի որոշ երկրների՝ պետության ղեկավարի օրինականությունը կասկածի տակ դնելու ձգտումը որևէ կերպ չի արտահայտում միջազգային հանրության մեծամասնության կարծիքը»,- շեշտել է գերատեսչությունը:
Բացի այդ, նախարարությունից ընդգծել են, որ «հատուկ ուշադրության է արժանի Ուկրաինայի վարքագիծը, քանի որ այնտեղ արդեն չեն էլ փորձում թաքցնել, որ չեն կարողանում որոշում կայացնել իրենց արտաքին քաղաքական հարցերի շուրջ և չեն դադարում «առաջադեմ» հայտարարություններ անել հենց Բելառուսի ներքին քաղաքական իրավիճակի շուրջ:
Միևնույն ժամանակ ևս մեկ անգամ ընգծվել է, որ «Բելառուսն այլ պետությունների ներքին քաղաքական հարցերին խառնվելու մտադրություն երբևէ չի ունեցել և չունի»:
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն սեպտեմբերի 23-ին ստանձնել է Բելառուսի նախագահի պաշտոնը: Սահմանադրության վրա աջ ձեռքը դնելով՝ Լուկաշենկոն բելառուսերեն երդում է տվել, որից հետո ԿԸՀ-ի ղեկավար Լիդիա Երմոշինան նրան հանձնել է համապատասխան փաստաթուղթը:
Արարողությունը տեղի է ունեցել Անկախության պալատում։ Միջոցառմանը ներկա է եղել մի քանի հարյուր մարդ՝ պաշտոնյաներ, խորհրդարանականներ, լրատվամիջոցների ղեկավարներ, մշակույթի և սպորտի գործիչներ և այլք։
Բելառուսի ընդդիմությունը Լուկաշենկոյի երդմնակալությունից հետո մտադիր է բողոքի անժամկետ ակցիա անցկացնել, ինչի մասին հայտնել է բելառուսական ընդդիմության համակարգող խորհրդի նախագահության անդամ Պավել Լատուշկոն:
«Մենք երբեք չենք համաձայնի ընտրակեղծիքների հետ և պահանջում ենք նոր ընտրություններ։ Կոչ ենք անում բոլորին սկսել անհնազանդության անժամկետ ակցիա»,-Telegram-ում գրել է Լատուշկոն:
Բելառուսում նախագահական ընտրությունները կայացել են օգոստոսի 9-ին․ Լուկաշենկոն հավաքել է ձայների 80,1 տոկոսը։ Ընդդիմությունն ու Եվրամիությունը չեն ընդունել քվեարկության արդյունքները։
Երկրում բողոքի ակցիաները չեն դադարում օգոստոսի 10-ից ի վեր: Երկրի քաղաքացիներն իրենց դժգոհությունն են հայտնում օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքներից, որոնց համաձայն հաղթող է ճանաչվել Լուկաշենկոն: Ցույցերի առաջին օրերին հազարավոր մարդիկ էին ձերբակալվել, հարյուրավորները՝ վիրավորվել: