Թուրքիան ավելի քան 2000 սիրիացի վարձկանների է ուղարկել Ադրբեջան. Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոն
Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնի (SOHR) ակտիվիստները հաստատել են, որ թուրքական կառավարությունը Սիրիայից վարձկանների նոր խումբ է տեղափոխել Ադրբեջան:
Ինչպես հայտնում է կենտրոնի կայքը, վերջերս ձևավորված խումբը բաղկացած է եղել «Սուլթան Մուրադ» խմբավորման, «Ալ-Համզաթ» դիվիզիայի և այլ ահաբեկչական խմբավորումների 400 գրոհայիններից, որոնց ավելի շուտ պետք է ուղարկեին Ադրբեջան: Սակայն Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձականների տեղափոխումը Լեռնային Ղարաբաղի հետ սահման հետաձգվել է հրադադարի համաձայնագրի պատճառով:
Ըստ SOHR-ի տվյալների՝ Ադրբեջանի զորքերի շարքերում կռվող սիրիացի վարձկանների թիվը հասել է 2050-ի:
Կենտրոնի աղբյուրի տվյալներով՝ վարձկաններին առաջնագիծ են ուղարկում՝ պատերազմի ողջ ծանրությունը նրանց վրա դնելով:
Կենտրոնից հայտնում են, որ Թուրքիան շարունակում է սիրիացի վարձկանների հավաքագրումը: Իսկ կռվի մեջ հայտնված գրոհայիններից ոմանք փոշմանել են, հրաժարվել իրենց վարձատրությունից և վերադարձել Սիրիա: Նշվում է, որ վարձկաններից 143-ը մահացել են, որոնցից 92-ի մարմիններն ուղարկվել են Սիրիա, մյուսներինը մնում են Ադրբեջանում:
Հակառակորդն ունի ավելի քան 6109 զոհ։ Հայկական կողմից, նախնական տվյալներով, կա 710 զոհ։ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել է նաև Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով Գեղարքունիքում զոհվել է 2 քաղաքացիական անձ, Արցախում զոհվել է 36 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել է 115 քաղաքացիական անձ, նախնական տվյալներով՝ լրջորեն վնասվել է ավելի քան 6700 մասնավոր սեփականության անշարժ գույք, ավելի քան 640 մեքենա, շուրջ 1110 ենթակառուցվածքային, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:
Ադրբեջանական զինուժի հրետակոծության հետևանքով վիրավորվել են ինչպես արտասահմանյան, այնպես էլ տեղական լրատվամիջոցների լրագրողներ