Շտապ. Երկրաշարժը ավերել է Արարատի լանջի թnւրքական բազան. Կան Զnհեր
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԻՆ մամուլի ծառայությունը, տեղի է ունեցել Երկրաշարժ Երևան քաղաքից 8 կմ հարավ-արևելքՍույն թվականի փետրվարի 13-ին, տեղական ժամանակով ժամը 15:29-ին :
(Գրինվիչի ժամանակով' ժամը 11:29-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 40.11⁰ և արևելյան երկայնության 44.54⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով' Հայաստան' Երևան քաղաքից 8 կմ հարավ-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժ:   Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 6-7 բալ:Երկրաշարժը զգացվել է Երևան քաղաքում' 5-6 բալ ուժգնությամբ, Արագածոտնի, Արարատի, Շիրակի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի մարզերում' 3-4 բալ ուժգնությամբ:
Ռուսական մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ Թուրքիայի զինվшծ ուժերի ռшզմական բազան, որը տեղակայված է Արարաատ լեռան լանջին, հսկայական կորուստներ է ունեցել։ Մասնավորապես, զորավարժությունների ժամանակ մարտական կարգավիճակի բերված և ժամանակավորապես կառուցած կացարանները փլվել են։ Փլուզումը առիթ է հանդիսացել հսկայական քանակի պայթուցիկի պայթման համար։ Կորուստը և տուժածները ավելի շատ ոչ երկրաշարժից են, այլ պայթուցիկով լի բեռնատարերի պայթյուններից։ Այս մասին հաղորդում է տելեգրամյան ռուսական ալիքը։